Teknoloji

Yurt Dışından Telefon Getireceklere Uyarı: 1 Kasım Son Gün!

Yurt dışından beraberinde getirilen telefonların artık daha fazla takip edileceği açıklandı

Daha ucuz ve avantajlı diyerek yurt dışından ülkeye telefon getirenlerin bu haberimizi dikkatli okumasında fayda var. Yurt dışından memleketine dönerken beraberinizde 2 yılda 1 kez olmak kaydıyla yeni bir telefon getirebiliyordunuz. Bu süre 2019’dan sonra 3 yıla çıkartılmıştı. Ayrıca düzenlemeyle birlikte, telefonu getiren kişinin kimliğine kayıtlı olarak ve sadece o kişinin sim kartlarında çalışabiliyordu. Bu şart yine geçerliliğini sürdürüyor ancak bazı detaylar var ki (x-ray gibi), bunlara daha fazla dikkat edilecek.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ve BTK arasında yeni bir aanlaşma imzalandı ve veri paylaşımı yapıldı. Bu ortak çalışma anlaşmasıyla birlikte, yanında telefon taşıyanlar daha sık takip edilecek ve taşıdıkları telefonlar sorgulanacak. Son 3 yıl içerisinde yurt dışındna ülkeye telefon getirmiş ve vergi muafiyet hakkını kullanmışsa o zaman yeni getirdikleri bu telefonları (3 ay süreyle muhafaza altına alınacak). 3 ay içerisinde yurt dışına gitmeniz halinde telefon size teslim edilecek. Onun haricinde telefon size kesinlikle verilmeyecek. Bu noktada 3 ay geçtikten sonra alı konulan telefona ne olur? sorusu ortaya çıkıyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlardan bilgi vermesini rica ederiz.

Daha önce, 3 yılda bir telefon getirme hakkı konusunda, havaalanlarında yolcunun üzerindeki telefon bu kapsamda değerlendiriliyor ve telefonu ülkeye sokmasına izin veriliyordu. Takibi o kadar sıkı yapılmıyordu. Ama 1 Kasım 2022’den sonra artık kişinin son 3 yıldaki telefon getirme geçmişi kayırlardan kontrol edilecek.

Ülkeye telefon getirdiğinizde 120 gün içerisinde BTK’ya telefonu kaydetmeniz gerekiyor.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu