Teknoloji

Yenilebilen Pil Geliştirildi: Acıktığınızda Yiyebileceksiniz

İtalya’nın Milano kentinde bulunan bir ekip, yenilebilen özelliğe sahip pil geliştirmeyi başardı.

İtalya Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, şarj edilebilir bir pil geliştirdi. Bu pil, yenilebilen ürünlerden üretildi. Tamamen yenilebilen özelliğe sahip olan pil, gıda kalitesi izleme, sağlık teşhisi gibi uygulamalarda kullanılmak üzere geliştirildi.

İtalya’nın Milano kentinde bulunan bir ekip, yenilebilen özelliğe sahip pil geliştirmeyi başardı. IIT Basılı ve Moleküler Elektronik Laboratuvarı Koordinatörü olan Mario Caironi ve ekibi tarafından yürütülen proje başarı ile sonuçlandırıldı.

Caironi ve ekibi, yenilebilir ürünlerin elektrik ihtiyacını karşılamak için böyle bir projeye başladı. Böylece yenilebilen ürünlere farklı sistemler yerleştirilebilecekti. Bu süreçte yan elektronik özelliklerin incelenmesine odaklandı.

İlk başta anlamsız bir proje gibi gelse de, birçok alanda devrim yaratma olasılığı var. Örneğin; sindirim sistemi rahatsızlıklarının teşhisi için kullanılacak cihazların elektrik ihtiyacı bu pillerle karşılanabilecek. Böylece günümüzde kullanılmayan veya kullanılması mümkün olmayan cihazların tıp alanında kullanılmalarının önü açılmış olacak.

Yenilebilen Pil Badem, Kapari ve Deniz Yosununda Üretildi

Pilin geliştirilme sürecinde canlılarda meydana gelen biyokimyasal redoks tepkimelerden esinlendi. Bu kapsamda nori yosunu, kapari ve badem kullanıldı. Pilde katot olarak kullanılan kuersetin kapariden, anot olarak kullanılan riboflavin ise bademden üretildi.

Kısa devrelerin engellenmesi için nori yosunundan yararlanılırken, elektrik iletkenliğinin artırılması içinse su bazlı elektrolit ve aktif kömür kullanılarak dünyadaki ilk yenilebilen pil geliştirilmiş oldu. Geliştirilen pilin bilim dünyasına olan etkilerinin birkaç yıl için gerçekleşmesi bekleniyor.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu