Teknoloji

Yapay Zeka Yarışına Amazon da Dahil Oluyor

Amazon’un web hizmetleri birimi olan AWS, yapmış olduğu duyuru ile Amazon’un da yapay zeka yarışına dahil olduğunu resmen açıklamış oldu.

Yapay zeka yarışına Amazon da dahil oluyor. Şirketin web hizmetleri birimi olan AWS’nin bu alanda yapacağı faaliyetler duyuruldu. AWS, diğer şirketlerin kendi yapay zeka destekli sohbet botlarını geliştirmeyi hedefleyen yeni teknolojilerini tanıttı.

Amazon’un web hizmetleri birimi olan AWS, yapmış olduğu duyuru ile Amazon’un da yapay zeka yarışına dahil olduğunu resmen açıklamış oldu. AWS, Amazon’un yaklaşık 20 yıldır yapay zeka ve makine öğrenimini odak noktası haline getirdiğini açıkladı. Müşterilerinin işlerinde yapay zekayı kullanması ve işlerini kolaylaştırması için kullanılacak yenilikleri duyurdu.

Duyuruda, üretken yapay zekanın resimler, videolar, hikayeler, konuşmalar, müzik ve benzeri içerikleri oluşturabilen yapıda olduğu ifade edildi. Ayrıca söz konusu yapay zeka modelinin makine öğrenimi ile de desteklendiği vurgulandı.

amazon ai

Yapılan açıklamalarda ChatGPT’nin ilk geniş üretken yapay zeka modeli olduğu vurgulandı. Bir anlamda ChatGPT rakip olarak ilan edilmiş oldu. ChatGPT ile ilgili bölümlerin sonrasında yapay zeka uygulamaları oluşturmak ve ölçeklendirmek için kullanılan Amazon Titan ve Amazon Bedrock modellerinin tanıtımı yapıldı.

Amazon’dan Yapay Zeka Hamlesi

Amazon tarafından tanıtılan Bedrock, yapay zeka uygulamaları yapmak ve ölçeklendirmek için kullanılacak. Metin ve görseller oluşturma konusunda beklentileri karşılayacağı vurgulandı.

Titan modelinin ise birkaç müşteri ile deneneceği ifade edildi. Söz konusu modelin ise iki farklı modeli olacağı ifade edildi. Titan ile ilgili bilgilerin yakın zamanda daha detaylı olarak paylaşılması bekleniyor.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu