Teknoloji

Twitter kurucusu Jack Dorsey’den yeni sosyal ağ girişimi: Bluesky

Twitter kurucusu Jack Dorsey yeni sosyal medya platformu Bluesky için test sürecine başladı.

Twitter kurucusu Jack Dorsey geçtiğimiz yıl platformun CEO koltuğundan istifa ederek yerine Parag Agrawal’i getirmişti. Blockchain teknolojisine yatırım yapmaya ve diğer projelerine odaklanmak isteyen tecrübeli girişimci, uzun bir süredir Bluesky adı verilen yeni sosyal medya uygulaması üzerinde çalışıyor.

İlk olarak 2019 yılında duyurulan ve merkezi olmayan bir sosyal ağ protokolü geliştirmeye yönelik olarak hayata geçirilen kar amacı gütmeyen girişim, Dorsey tarafından şu ifadelerle lanse edilmişti: “Twitter, sosyal medya için açık ve merkezi olmayan bir standart geliştirmek üzere beş adede kadar açık kaynaklı mimar, mühendis ve tasarımcıdan oluşan küçük bağımsız bir ekibi finanse ediyor. Amaç, Twitter’ın nihayetinde bu standardın müşterisi olmasıdır.”

Jack Dorsey’in Bluesky platformu teste açıldı

Twitter’ın Elon Musk’a satılması ile birlikte bağımsız bir şekilde yoluna devam eden Bluesky girişimi için kritik dönem başladı. Dorsey, nihayet beta testi için platformu belirli kullanıcıların hizmetine açtı.

Jack Dorsey'in Bluesky platformu teste açıldı

45 yaşındaki iş insanı Jack Dorsey, “Bir sosyal ağ kurulduktan sonra birçok tarafın koordinasyonunun sğalanması gerekiyor. Bu yüzden karışıklıkları gidermek için özel bir beta sürümüne başlayacağız. Beta testi yaptıkça, protokol özelliklerini iyleştirmeye ve nasıl çalıştığına dair ayrıntıları paylaşmaya devam edeceğiz. Hazır olduğunda ise açık betaya geçeceğiz,” diyerek müjdeyi verdi.

Jack Dorsey, Bluesky adlı yeni sosyal medya platformu ile internet dünyasına bambaşka bir soluk kazandırmayı amaçlıyor. Söz konusu yeni servis, özellikle de Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınmasına karşı çıkan ve uygulamadan ayrılacağını söyleyen kalabalık bir kitleye hitap ediyor.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu