Teknoloji

Twitter kaynak kodlarının bir kısmı GitHub’da paylaşıldı

Popüler sosyal medya uygulaması Twitter, kaynak kodlarının belirli bir kısmını GitHub platformunda yayınladı.

Elon Musk, Twitter’da ve bu ağın sunduklarında büyük değişiklikler için söz vermişti. Şimdiye kadar değişiklikler olumlu ve hatta arzulanan olmaktan uzak bir hale geldi. Ancak bazı önemli bir yenilikler ortaya çıktı. Twitter’ın kaynak kodunun bir kısmı GitHub’a gitti. Artık o kodlar herkes tarafından görülebilir.

Elon Musk, Twitter’ın kaynak kodunu halka açık bir depoya yerleştirme planlarını açıkladığında 1 yıla yakın bir zamandı. Şimdi ise herkese açık bir bir şekilde, Twitter nihayet bu sosyal ağın öneri algoritmasına atıfta bulunan kodu GitHub’a koydu.

Sosyal ağın CEO’su olan Elon Musk’ın bu fikri, gözden geçirilip değerlendirilebilmesi için bu bilgileri herkesle paylaşmaktır. Elbette bu paylaşımdan olumlu bir şeyler çıkacağını, hataların veya arızaların tespitinin ve ayrıca kodun kendisinde iyileştirmelerin önünü açmasını da umuyor.

Sızan kod artık yalnızca tweetlerin Twitter’ın “Sizin İçin” akışında nasıl görüntülendiğiyle ilgileniyor. Sosyal ağ, arama algoritmasının altında yatan kodu veya içeriğin Twitter’da başka bir yerde nasıl görüntülendiğini açıklamadı. Yine de Elon Musk, şirketin arama algoritmasını da “kesinlikle” açık kaynak olarak kullanacağını geçmişte duyurmuştu.

İlginç bir şekilde halihazırda yayınlanan kodla birlikte analizler ve bazı keşifler ortaya çıkmaya başladı. Twitter’ın algoritması, tweet’in yazarının Elon Musk olup olmadığını özel olarak etiketler, bu da Musk’ın tweet’lerinin neden bu kadar sık ​​göründüğünü açıklayabilir. Yazarın güçlü bir kullanıcı olup olmadığını gösteren etiketler de bulunuyor.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu