Teknoloji

Tim Cook metaverse yerine artırılmış gerçekliği tercih ediyor!

Apple CEO'su Tim Cook, metaverse alanının Apple'ın bünyesine girmesi hakkında tartışmaya devam ediyor.

Tim Cook, yakın tarihte verdiği bir röportajda, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik hakkında “her şeyi etkileyecek derin bir teknoloji” ve “bunlarla birlikte yaşam yakında hayal bile edilemeyecek boyutlarda olacak” ifadelerini kullanmıştı. Şu zamana kadar Apple, Tim Cook’un tüm vaatlerini yerine getiremeyen akıllı telefonlarla kendisini basit AR uygulamalarıyla sınırladı. Ancak, 2023 yılının başlarında, şirketin karma gerçeklik moduna sahip pahalı değerde bir teknoloji kulaklığının piyasaya sürülmesi veya en azından tanıtılması bekleniyor. Metaverse alanına girişim için şüpheci bir tavır içerisinde olan Tim Cook, metaverse hakkında sorulan soruları cevapladı.

Tim Cook, metaverse hakkında şüpheci bir tavır içerisinde olduğunu belirtti. Herkes için metaverse teriminin tam olarak ne anlama geldiğini anlamalarının önemli olduğunu vurgulayan Cook, “Bir insanın size ortalama olarak metaverse’nin ne olduğunu söyleyebileceğinden gerçekten emin değilim.” diyor. Cook’un bu açıklaması devamında; ‘’Sanal gerçeklik çok sürükleyici bir alan ve iyi bir şekilde kullanılabilir ama içinde yaşamak istemezsin.’’ ifadesi yer aldı. “Sanal gerçeklik düzenli periyotlar içindir, ancak iyi bir iletişim kurmanın yolu değildir. Bu yüzden buna karşı değilim ama ben olaya böyle bakıyorum.’’ dedi.

Apple muhabiri Mark Gurman, karma gerçeklik moduna sahip Apple kulaklık için ‘M’ kelimesinin Apple için bir tabu olduğunu belirtti. Sanal gerçeklik hakkında konuşan Gurman, ‘’Kullanıcılar, sanal dünyalarda kendilerini izole etmek için bir Apple kulaklığı kullanabilecekleri izlenimine kapılmamalı. Cihaz, arada kullanım için tasarlanmıştır.’’ diyerek sanal gerçeklikten ziyade artırılmış gerçeklik teknolojisinin yaşamı daha etkili kılacağını savundu. Metaverse terimine şüpheyle yaklaşan Tim Cook ve Apple ekibi, daha çok artırılmış gerçeklik alanı üzerinden teknolojik ürünler üretmeye devam etmekte ısrarcı görünüyor.

 

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu