Teknoloji

TikTok siyasi hesapların para kazanmasını yasaklayacak!

TikTok platformu siyasi hesapların reklam vermelerini ve uygulamadan para kazanmalarını yasakladı.

Çinli sosyal medya devi TikTok önemli bir yenilik için kolları sıvadı. Yediden yetmişe dünya genelinde milyonlarca aktif kullanıcıya hitap eden kısa video odaklı uygulama, Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşecek ara seçimlerden birkaç hafta önce, kritik bir yenilikle karşımıza çıktı!

ABD ara seçimleri öncesi harekete geçen Çinli teknoloji devi ByteDance firması, siyasilerin TikTok’taki faaliyetlerini kısıtlamaya karar verdi. Platforma içerik üreten siyasetçiler ya da siyasi partilerin sosyal medya hesapları yine eskisi gibi paylaşımlarını yüklemeye devam ederken, bazı konularda birtakım sınırlamalar ile karşılaşmaya başlayacaklar. İşte detaylar…

TikTok, siyasilerin reklamlarını ve kazançlarını iptal etti

TikTok’tan gelen açıklamaya göre platform, siyasilerin artık uygulamada reklam vermelerini yasaklayacak. Bu kullanıcılar için kısıtlama uygulanırken, yalnızca istisnai durumlarda reklamlara izin verilecek. Yalnızca hayırsever amaçlarla gerçekleştirilen kampanyalarda reklam verme özelliğinden yararlanılabilecek.

TikTok, siyasilerin reklamlarını ve kazançlarını iptal etti

TikTok aynı zamanda bu kullanıcıların uygulamadan gelir elde etmelerinin de önüne geçecek. Sanal hediyeleri e-ticaret faaliyetleri ve benzeri para kazanma özellikleri siyasi amaçlı hesaplarda devre dışı kalacak. Bununla birlikte para toplayan harici bir siteye bağlantı göndermeleri de engellenecek.

TikTok, “Bağış toplamayı yasaklayarak ve para kazanma seçeneklerimize erişimi sınırlayarak, kullanıcıların hayatlarındaki önemli konuları tartışmalarına izin verirken; topluluğumuz için değerli olan platformumuzun yaratıcı ve eğlenceli ruhunu korurken doğru dengeyi kurmayı umuyoruz,” diyerek bu kararının perde arkasını açıkladı. Şimdilik söz konusu yasak yalnızca ABD’de geçerli olurken, yakında küresel olarak sınırlandırmaların gerçekleşebileceği düşünülüyor.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu