Teknoloji

Teknoloji devi Intel’den binlerce kişiyi üzen haber geldi!

Intel şirketi binlerce çalışanı ile yollarını ayırmayı planlıyor. Şirket, gelecek yıl zorlu bir ekonomik süreçten geçeceklerine işaret etti.

ABD merkezli teknoloji şirketi Intel, dünyanın en büyük ve en değerli yarı iletken yonga üreticisi olarak biliniyor. Günümüzde çoğu kişisel bilgisayarda da yer alan X86 serisi mikroişlemcilerin mucidi olarak tanınan firma, üzücü bir haber ile gündeme geldi. Binlerce kişiyi etkileyecek bu gelişme, firmanın CEO koltuğunda oturan Pat Gelsinger tarafından resmen doğrulandı. İşte o açıklama…

Intel binlerce çalışanını işten çıkaracak

Silikon Vadisi’nde faaliyetlerini sürdüren Intel şirketi, son dönemlerde mali anlamda zorlu bir süreç yaşıyor. Giderlerini amorti etmek isteyen şirket, bunun için binlerce çalışanını işten çıkarmayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde bu haber yalnızca bir dedikodu niteliği taşırken, bugün CEO Pat Gelsinger söz konusu iddiaları resmen onayladı.

Intel binlerce çalışanını işten çıkaracak

Intel CEO’su Pat Gelsinger, önümüzdeki yıl maliyetlerini yaklaşık 3 milyar dolar seviyesine düşürmeyi planladığını bildirdi. Bunun için birçok işçi ile yollarını ayıracaklarını ifade etti. İşine son verilecek olan personellerin birçoğunun, insan yönetimi pozisyonundaki isimlerden oluşacağına işaret etti. Öte taraftan Gelsinger, bazı çalışanlarının da çalışma saatlerini azaltmaya başladığını ifade etti.

“İşlemci endüstrisi 2023 yılının başlarında bir kıtlıktan fazlalığa dönüşecek. Bu, çip sektöründeki gelir üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacak ve genellikle bu durumlar maliyetlerin ve marjların yeniden değerlendirilmesini gerektiriyor,” diyen analist Gaurav Gupta, yarı iletken sektörünün mevcut durumu ile ilgili korkutan gelişmeleri özetledi. Bu nedenle Intel’in personel sayısını azaltmayı planladığını dile getirdi. Binlerce kişinin işine son verileceği şu an için kesinken; kovulacak kişi sayısı henüz net bir şekilde bilinmiyor.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu