Teknoloji

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Metaverse ve Blockchain hamlesi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde Metaverse ve Blokzincir platformu kurulacağı açıklandı. İşte detaylar...

Tersane İstanbul’da düzenlenen Eurasia Blockchain Summit etkinliğinde konuşan Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kıcır, konuyla alakalı açıklamasında Blockchainin, en önemli gündemlerinden biri olduğunu vurgulayarak yeni hedeflerinden bahsetti.

Üzerinde çalıştıkları kripto radar projesi sayesinde, “yapay zeka ve büyük veri teknolojileriyle Blockchainler üzerinde canlı analizler yapılabileceğini ve bu sayede kripto paraların kara para aklama, terör finansmanı gibi amaçlarla kullanımını denetleyebileceklerini ve engellemeyi amaçladıklarını vurgulayan Mehmet Fatih Kıcır, dijital cüzdan projesine de değindi.

Güvenliği Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ile sağlanan, kripto para ve dijital kimlik bilgilerini güvenli bir şekilde saklayabilen bir Dijital Cüzdan Projesi yürüttüklerini açıklayan Kıcır, bu projenin geliştirme çalışmalarının sürdüğü bilgisini paylaştı. Kıcır ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Metaverse ve Blockchain Platformu hedefini de şöyle anlattı:

“Buradan müjdesini verelim. Yüksek teknoloji çalışma konularına dair politikaların belirlenmesi ve ilgili sektör sorunlarının tespit edilerek çözüm yollarının geliştirilmesi amacıyla ilgili paydaşlarımızın katılım sağlayacağı bir Dijital Teknolojiler Platformu kuruyoruz. Bunlardan birisi de Blockchain ve Metaverse Platformu olacak.”

Mehmet Fatih Kıcır, Bakanlık olarak Blockchain ekosistemini desteklemeyi sürdüreceklerini ifade etti. Bu kapsamda geliştirilme aşamasındaki Safir-Zincir Projesi tamamlandığında, SafirBulut ortamlarında Blockchainler, teknik uzmanlık gerektirmeden, hızlıca kurulup işletilebilecek.” bilgisini aktaran Kıcır, bunun Blockchain tabanlı projelerin hayata geçirilmesi hususunda önemli rol oynayacağını vurguladı.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu