Teknoloji

Samsung’un Tizen OS işlemcisi yerli akıllı TV’lere geliyor!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, yerli akıllı TV üreticisi Atmaca Elektronik ile Tizen OS işletim sistemi için anlaştı.

Tizen OS işletim sistemi 2012 yılında piyasaya çıktı. Linux tabanlı yazılım, Güney Koreli teknoloji devi Samsung tarafından geliştirildi. Açık kaynak kodlu yazılımı günümüzde birçok akıllı telefon, tablet, araç içi bilgi sistemleri ve akıllı TV modellerinde görüyoruz.

HTML5’e dayalı uygulama geliştiriciler için güçlü ve esnek bir ortam sağlayan Tizen OS işletim sistemi, şu anda pek çok Samsung akıllı televizyonunda kullanılıyor. Yazılım, Güney Koreli teknoloji şirketinin haricinde herhangi bir markada yer almıyor. Ancak çok yakında bu durum tümüyle değişecek! Samsung’un yaptığı son açıklamalara göre yazılım bu yıl çeşitli markaların akıllı TV’lerinde de kullanım imkanı bulacak. O markalardan bir tanesi de yerli elektronik üreticisi Atmaca olacak.

Samsung, Atmaca Elektronik ile anlaşma sağladı

Samsung Electronics tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin Tizen OS işletim sistemi çok yakında Samsung’un haricindeki akıllı TV modellerine gelecek. Atmaca, HKC ve Tempo gibi önde gelen uluslararası ODM firmalarıyla iş birliği sağlandı. Bu bağlamda Sunny, Vispera, Bauhn ve Linsar gibi markaların yeni cihazlarında bu yıl Samsung’un yazılımının yer alacağı kesinleşti.

Samsung’un Tizen OS işletim sistemi bu yıl sonuna kadar başka markalarda Avustralya, İtalya, Yeni Zelanda, İspanya, Birleşik Krallık ve Türkiye’de satışa çıkacak. Anlaşmalı şirketlerden biri ise yukarıda da söz ettiğimiz üzere Atmaca Elektronik oldu. Yalnızca ülkemizde değil, dünyada da alanında önde gelen isimlerden biri olan bu firma; Axen ve Sunny markalarını bünyesinde taşıyor.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu