Teknoloji

Perseverance Mars Yüzeyinde Organik Madde Buldu

NASA'ya ait uzay aracı Perseverance, Mars'a iniş yaptığı 2021 Şubat'ından beri en net yaşam izlerine rastladı

Perseverance, Mars yüzeyindeki keşiflerine devam ederken yaşam izlerine dair yeni bulgulara ulaştı. NASA‘nın Mars’a gönderdiği keşif aracının topladığı numunelerin Dünya’ya getirilip incelenmesi hedefleniyor.

İnsanlık, Dünya dışında yaşam belirtileri aramaya devam ederken, şimdiye kadarki en umutlu haber, Mars yüzeyindeki Perseverance uzay aracından geldi. Perseverance’ın topladığı kayalarda karbon bazlı moleküllere rastlandı.

Bilim adamlarının bu numuneler hakkındaki umut verici açıklamaları, insanlığı umutlandırdı. Bilim insanları, Mars’ta potansiyel yaşam izlerine dair bulunan en önemli nümuneler olabileceğini söylediler.

Perseverance, 45 km çapındaki Jazero kraterinde 3,5 milyar yıl önce Mars’ta yaşam olup olmadığını araştırıyordu.

Dünya’ya getirilip incelenmesi için görevlendirilecek bir araç, marsa giderek numuneleri Dünya’ya getirecek. Nasa ve Avrupa Uzay Ajansı bu görev için ortak bir proje yürütüyor. Bunun için yakın bir tarih düşünülmüyor. 2028‘de gönderilmesi beklenen taşıyıcı araç, Dünya’ya ancak 2033 yılında ulaşabilecek.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu