Teknoloji

OpenAI doğruladı! ChatGPT kullanıcılarının verileri sızdırıldı

Çok sayıda ChatGPT kullanıcısının kişisel verileri ele geçirildi. OpenAI şirketi veri ihlalini resmen doğruladı.

OpenAI, ChatGPT’nin 20 Mart’ta meydana gelen ve birçok kullanıcının yapay zeka ile konuşma geçmişini açığa çıkaran bir hatadan sonra hizmetin ücretli sürümünün abonelerinden diğer kullanıcılara ödeme verilerini sızdırmış olabileceğini doğruladı.

Şirket, resmi blogunda bu olayla ilgili daha fazla ayrıntı verdi. Sistem kitaplıklarındaki bir problem, bazı kullanıcıların sohbet oturumlarının diğer kişilerin sohbet geçmişinde görünmesine izin verdi. Ek olarak, ChatGPT Plus abonelerinin yaklaşık %1,2’sinin ödeme verileri açığa çıkmış olabilir.

OpenAI, hatayı düzeltmek için hizmet geçici olarak kapatılmadan saatler önce, bazı aktif kullanıcıların ChatGPT Plus’tan ad, e-posta, fatura adresi, son kullanma tarihi ve abonelerin kredi kartlarının son dört hanesini tanımlamasının mümkün olduğunu söylüyor. Tam kredi kartı numaraları ise açıklanmadı.

OpenAI’nin açıklamasına göre bilgi sızıntısından etkilenen kullanıcılar olaydan haberdar edilecek. Şirketlerin bir veri ihlalinden sonra üçüncü taraf siber güvenlik hizmetlerini ücretsiz olarak sunması yaygın bir durumdur. Ancak şu ana kadar OpenAI, yazılımının güvenlik ihlali durumları için bir protokol ortaya koymadı.

Şirket, bu sorunun bir daha yaşanmaması için uygulamayı planladığı uygulamaları listeledi. Kütüphanenin önbelleğinden dönen verilerin kullanıcıyla eşleştiğinden emin olmak için gereksiz kontrollerin yanı sıra sohbet geçmişinin bireye ait olduğundan emin olmak için kapsamlı analizler eklendi.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu