Teknoloji

Nokia 3310 vs Son Teknoloji Akıllı Telefonlar!

Son teknoloji telefonlara neredeyse her hafta bir yenisi daha eklenirken, geçmişten günümüze telefon kalitesinde ilerleme mi olmuş yoksa gerileme mi diye merak edip bir araştırma yaptık. Eski Telefonlardaki sağlamlığı yeni modellerde bulabiliyor musunuz? Bu soruya hem tecrübelerinizle hemde yazımızı okuduktan sonra ne cevap vereceksiniz acaba!

2022 yılı sonuna yaklaştığımız şu günlerde, bir telefon alıp mağazadan çıkmadan telefonun yeni modeli çıkacak neredeyse. Biraz abartılı ama haklılık payı olan bu cümlemden sonra, aslında pek düşünmediğimiz ve unuttuğumuz ‘Telefon kalitesi‘ terimini hatırlatmak istiyorum sizlere. Sadece Türkiye’de değil tüm Dünya’da efsaneleşen Nokia 3310’dan bahsedip, günümüz son teknoloji telefonlarla kıyaslamasını yapacağız. Bu kıyaslama, iki son model telefonların karşılaştırması gibi olmayacak. Biri 22 yıl önce üretimi başlayan, diğeri ise günümüzdeki tüm telefonlar olacak. Haberimizde; (telefonların teknolojik donanımlarını karşılaştırmayacağız ama o kadar para saydıktan sonra) telefonun kullanım ömrü ve sağlamlığının her şeyden daha fazla önemsenmesi gerektiğini sizlere tekrar hatırlatmayı hedefledik.

Efsane Nokia 3310 ve Günümüz Telefonları!

On yedi yıl önce Nokia, Nokia 3310’un piyasaya sürülmesiyle iletişim teknolojisi dünyasında bir atılım yaptı. Biçimi basit, ancak özellikleri o zaman yeterince eksiksiz. Fiziği, binanın tepesinden düşmesine rağmen dirençli olduğunu da kanıtladı. Birkaç güne kadar dayanan pilden bahsetmiyorum bile. Mevcut cep telefonunun aksine her gün şarj edilmeliydi belki ama o zamanlarda kimse bunu önemsemiyordu bile.

Nokia 3310, günümüzdeki akıllı telefonlar kadar olmasa da birçok kişi tarafından çok özleniyor. Çoğu zaman bu telefonun büyüklüğünü, günümüzün cep telefonlarıyla karşılaştırmaların ‘zayıf’ olduğunu görüyoruz. Görünüşe o zamanlar Nokia, telefonun pazar talebini okudu ve atılımını yaptı.

Dünya’nın En İyi Telefonu, Nokia 3310 ‘mu?

İşte Nokia 3310’un tüm zamanların en iyi telefonu olmasının olası nedenleri. İşte Nokia 3310’u inanılmaz bir telefon yapan bazı gerçekler.

 • Pil 260 saate kadar dayanabilir. 26 saat değil, 260 saat! Hangi mobil pbone, yalnızca bekleme durumundayken buna dayanabilir? Elbetteki sadece Nokia 3310 olabilir. Bekleme modunda 10 günden fazla açık kalabilir.
 • Yok edilemez! Bu ifade abartılı gelebilir, ancak aslında Nokia 3310’u yok etmek çok zor. Yüksekten düşme veya  çarpmadan sonra bile hayatta kalabilir. Cep telefonunu imal etmek için kullanılan malzeme, bugün cep telefonlarını üretmek için kullanılandan farklı bir sınıftır.
 • Ekran Koruyucu gereksiz! Bugün bir ekran koruyucu seçmekle meşgulsek, Nokia 3310 sahibi bunu yapmak için asla zamanını boşa harcamazdı. Nokia 3310, ekranı kolay çizilmediği ve hatta çatlamadığı için herhangi bir korumaya ihtiyaç duymazdı.
 • Nokia Hakkında Birkaç Eşsiz Gerçek. Uzun bir süre sonra sorun sadece duyulabilir hale geldi, Microsoft nihayet satın alınan Nokia markasının batması ve iş kollarını cep telefonundan taşıması gerektiğini resmen duyurdu. 1865 yılında Finlandiya’da bir kereste ve kağıt işleme şirketlerinden yola çıkan Nokia, mobil dünyasını keşfettiğinde nihayet hızla büyüyor ve büyüyordu. Hatta birkaç yıldır teknoloji evreninde çırpınan Nokia marka cep telefonu, akıllı cep çağının gelmesinden sonra eninde sonunda aşağı inmek zorunda kaldı ve Microsoft tarafından satın alındı. Ama biliyorsunuz, Nokia hakkında bilinmeye değer olabilecek bazı ilginç gerçekler var.

Nokia 3310 Hakkında İlginç Bilgiler

 • Nokia adı, Nokianvirta olan nehrin adından alınmıştır.
 • Nokia, mobil cihaz üretmeden önce, kar lastiği, lastik çizme, gaz maskesi, hidroelektrikli TV seti üretmedi.
 • Nokia Tune adlı orijinal Nokia zil sesi, 19. yüzyılda İspanya’dan Francisco Tarrega adlı birinin orijinal adı Grande Valse olan bir gitarın sonucudur.
 • Nokia’ya ek olarak mobil cihaz kullanıcıları her zaman Nokia Aikon adıyla anılır.
 • GSM şebekesi kullanılarak yapılan görüşme ilk olarak Finlandiya Başbakanı HarriHolkeri tarafından Helsinki’de Nokia’nın şebeke ve telekom cihazları kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
 • Nokia 6600’ün Panda, 6630 ve 6680 kod adı Faris Shaitan’dır.
 • Nokia 3310, Nokia’nın halihazırda anten kullanmayan ilk mobil cihazıdır.
 • Sıralandığında, Nokia 3310 ve 3330, Helsinki, Finlandiya ile Santiago, Şili arasındaki mesafeye veya yaklaşık 13.500 kilometreye eşit olarak satıldı.
 • Özellikle Asya’da Nokia, bazı ülkelerde talihsizliğin sembolü olduğuna inanılan 4 rakamı için tuş takımındaki 4 rakamını çıkarmak zorunda kaldı.
 • Nokia tarafından yapılan ilk akıllı telefon 1996 yılında piyasaya sürüldü, yani Nokia 9000 Communicator.
 • Nokia’nın ilk mobil cihazı yaklaşık 10 kilo ağırlığındaydı.

Nokia 3310’un bu özelliklerini gördükten sonra, şuan bizi kandırıyorlar mı, ne dersiniz?

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu