Teknoloji

NASA, Artemis I Görevini 3. Kez Erteledi!

Bu, Ay yörünge test uçuşu testi başarıya ulaşsaydı, Orion CM-002 uzay aracı Ay'ın yörüngesine oturmuş olacaktı.

NASA, daha önce 2 kez iptal ettiği Artemis I‘i yine iptal etti. Öncesinde, yakıt sıkıntısı nedeniyle ilk kez, daha sonra da motor arızası sebebiyle de 2. kez iptal edilen Artemis I görevi şimdi de yaklaşan Lan Fırtınası sebebiyle 3. kez iptal edilmiş oldu. 27 Eylül‘de fırlatmanın planlanmasına rağmen, Florida’yı da altüst eden Lan Fırtınası’nın yaklaşmasıyla uçuş ertelendi.

Orion’un görevi kapsamında 14 gün Ay yörüngesinde kaldıktan sonra Büyük Okyanus’a iniş yapması planlanıyordu. Kennedy Uzay Merkezinde tehlikeli bekleyiş halen sürüyor.

En fazla 137 km/s hızdaki fırtınaya dayabilecek uzay aracının angara geri götürülüp götürülmeyeceği yapılan incelemenin ardından kesinleşecek.Onlar, Artemis I’i Araç Montaj Binasına götürmeyi düşüne dursun, biz de bu görevin amacını aktaralım.

2025 yılında aya tekrar gitmenin testlerini yapmak için, Orion kapsülünü Ay’ın yörüngesine oturtmak için kullanılacak SSL roketini test ediyordu.

Eğer roket montaş binasına geri götürülmez ve işler yolunda giderse, 2 Ekim 2022’de Artemis I’i aya doğru giderken görebileceğiz. Aksi olursa da, yeni fırlatma tarihini bekleyeceğiz.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu