Teknoloji

Mısır Kutusunda Çalıntı Bitcoin Bulundu

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bir dark web (derin internet) sitesinden çalınan ve değeri 3,36 milyar $ olan Bitcoin ele geçirildi. Bitcoin’lerin patlamış mısır kutusunda bulunması ise operasyonun en ilginç detayı oldu

Teknik takip ve alınan ihbarlar üzerine bir bilgisayar korsanının evine ABD polisi tarafından operasyon yapıldı. Yapılan operasyonda Bitcoin depolanan cihazlara el konuldu.

Yapılan incelemelerde, evdeki döşemelerin altında bir kasa olduğu tespit edildi. Ayrıca mısır kutusu içerisindeki harddiskler de incelenmek üzere alındı.

James Zhong isimli bilgisayar korsanı, yapılan sorguda suçunu kabul etti. Bitcoin’leri Silkroad isimli yasadışı online bir karaborsa sitesinden çaldığını itiraf etti.

Tek seferde yaklaşık 3,6 milyar $ değerinde BTC ele geçirilen operasyon, tarihe geçti. Şimdiye kadarki en büyük ikinci ele geçirme operasyonu olarak kayıtlara girdi.

Ödeme Sistemindeki Açıktan Yararlandı

Operasyon, geçtiğimiz yapıldı. BTC değeri de geçtiğimiz yıla göre açıklandı. James Zhong, Silkroad isimli karaborsa sitesinin ödeme sistemi üzerindeki açıktan yararlanarak Bitcoin’leri çaldığını kabul etti.

Zhong tarafından kullanılan hırsızlık yöntemi oldukça ilginç kabul edildi. Hatta bazı yetkililer bu yöntemin sofistike olduğunu dahi ifade etti.

Zhong, ilgili sitede 9 farklı hesap açtı ve her hesaba değişen miktarlarda BTC gönderdi. Daha sonra ise bu hesaplar üzerinden 140’tan fazla ödeme emri gönderdi. Bu durum Silkroad sitesindeki para çekme mekanizmasının şaşırmasına neden oldu.

Oluşan açıktan yaklaşık 50 bine yakın BTC transfer etti ve tarihteki en büyük hırsızlıklardan birine imza attı.

Ahmet

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Mezunu. Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu