Teknoloji

Microsoft’tan 2,4 TB veri sızıntısı! Kişisel bilgileriniz tehlikede

Microsoft şirketinde büyük bir veri sızıntısı gerçekleşti. Milyonlarca kişinin verisi hackerlar tarafından ele geçirildi.

Teknoloji devi Microsoft büyük bir veri sızıntısı tehlikesi ile karşı karşıya. Ortaya çıkan bilgilere göre 2017 yılından bu yana hackerlar, Microsoft’un müşterilerinin özel bilgilerini ele geçiriyor. Toplamda 2,4 TB’lık bilginin çalındığı anlaşılırken; müşterilerin e-posta adresleri, adları ve kimlik bilgileri bilgisayar korsanlarının eline geçti. Ayrıca bu veriler arasında çalışanların sözleşme belgelerinin de yer aldığı aktarıldı.

Microsoft’un veri sızıntısı, açıklanan bilgilere göre yaklaşık olarak 65 binden fazla şirketi etkiliyor. Öte taraftan iddialara göre Microsoft, söz konusu durumdan etkilenen kullanıcıları vaka ile ilgili bilgilendirmekten kaçındı. Şirketin sızıntı konusunda bilgilendirmede bulunması halinde olayın bu kadar büyümeyeceği iddia edildi.

Microsoft veri sızıntısını görmezden geldi!

Microsoft’ta yaşanan akıllara durgunluk verici sızıntı olayı, beş yıllık bir süre içinde gerçekleşti. Güvenlik ve kullanıcı koruma eylemleri konusunda uzmanlaşmış bir isim haline gelen SOCRadar ekibi sızıntıyı fark etti. Ekip, Microsoft’un durumu reddettiğini, verdikleri tavsiyelere uymamayı kasten seçtikleri belirtildi.

Microsoft veri sızıntısını görmezden geldi!

SOCRadar ekibi, BlueBleed adını verdikleri 2,4 TB’lık veri sızıntısı hakkında önemli bir açıklamada bulundu. Ekibin konuya ilişkin ifadeleri şu şekilde oldu: “BlueBleed sızıntısı; proje detayları, müşterilerin imzalı belgeleri ve ilgili e-postaları gibi kritik verileri içeriyor. Açıkta kalan veriler, dikkatli bir şekilde analiz edilirse, hackerların bu sızıntıya maruz kalan firmalara karşı son derece ciddi saldırılar oluşturabilir. Çoğu vaka veri tabanlarından gelen ham verilerden oluşsa da bilgisayar korsanlarının bu materyali işlemek için yeterli kaynakları bulunuyor.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu