Teknoloji

MGS Tekniği Kullanılarak Yapay Zeka Kandırıldı

Oyunlarda son dönemde sıklıkla yer alan yapay zeka özelliği, her ne kadar kullanıcı deneyimini artırsa da, kandırılabiliyor. Son olarak MSG tekniğinin kullanılmasıyla askeri yapay zekanın kandırıldığı açıklandı

Darpa Savunma Sistemi’nde kullanılmak üzere geliştirilen bir yapay zekanın, kandırıldığı açıklandı. Ancak burada dikkat çekici olan ise bunun Metal Gear Solid (MGS) isimli oyundaki karton kutu tekniğiyle yapılması. Yapay zekayı kandıranların asker olması ise olayı daha da ilginç hale getirdi.

Metal Gear Solid V’deki Karton Kutu Yöntemiyle Yapay Zeka kandırıldı

Savunma Sistemi olan Darpa için geliştirilen bir robot, bırakıldığı ortamda askerleri takip etmeye başladı. Yaklaşık 6 gün süren bu süreç sonunda robotun askerlin tüm hareketlerini öğrenmesi sağlandı.

Sürenin sonunda robotun artık mükemmel hale geldiğini ve askerlerin hareketlerini tam olarak öğrendiğini düşünen geliştiriciler, test sürecine başladı. Test süreci için geliştirilen robot şehrin ortasına bırakıldı.

Test, robotun yaklaşık 300 metre mesafeden kendisine doğru yaklaşan askerleri belirlemesi üzerine gerçekleştirildi. Askerlerden ise robota fark edilmeden dokunmaları istendi.

Şehrin ortasında yüzlerce insan, nesne ve diğer türden varlıklar bulunuyordu. Böylesine bir ortamda geliştirilen robotun başarılı sonuç vereceğine kesin gözüyle bakan geliştirici ekibi, ortaya çıkan sonuç şaşırttı.

Test sırasında askerlerden ikisi, Metal Geat Solid V oyununda olduğu gibi karton kutuların altına girerek ilerlemeye başladı. Diğer iki asker bir ağaç dalının arkasına saklanarak ilerlerken, diğer iki asker ise görüş alanı dışında beklemeyi tercih etti.

Bu şekilde bir strateji izleyen askerler, robota zorlanmadan dokunabildi. Hatta askerin neredeyse hiç zorlanmadıkları ve bu süreçte epeyce eğlendikleri dahi belirtildi. Nihayetinde yapay zeka MGS tekniği ile kolay bir şekilde kandırılmış oldu. Geliştirici şirket ise sonuç sonrasında hayal kırıklığına uğradı.

Ahmet

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Mezunu. Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu