Teknoloji

Mark Zuckerberg üzgün: Metaverse kullanıcı kaybediyor!

Mark Zuckerberg son dönemlerde büyük yatırım yaptığı metaverse evreninden ne yazık ki beklediği ilgiyi toplayamadı.

Metaverse bir zamanlar Facebook’un en büyük vaadi haline gelmiş, şirket bunun için yüklü yatırımlarda bulunmuştu. Tüm dünyada bir döneme damgasını vuran bu hayaller, Facebook’un isminin değiştirilmesine ve Meta adı altında yeniden yapılanmasına neden olmuştu. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg bu konuda elinden geleni ortaya koyarken, ne yazık ki ortaya çıkan son raporlar herkesi hayal kırıklığına uğratmış durumda.

Meta, eski ismi ile Facebook şirketinin metaverse hayalleri ne yazık ki hedeflerin gerisinde kaldı. Bu alternatif dünya, kısa süre içinde çok sayıda kullanıcısını kaybetti. Deyim yerindeyse metaverse, ‘modası geçtikten sonra’ geri plana atıldı. Horizon Worlds, Mark Zuckerberg ve Meta’nın beklediği kullanıcı sayısına ulaşamadı.

Metaverse evreni Mark Zuckerberg’i hayal kırıklığına uğrattı

Dünyaca ünlü ve prestijli The Wall Street Journal gazetesi, dahili belgeleri inceleyerek Mark Zuckerberg’in şirketi Meta’nın metaverse platformu olan Horizon Worlds’ün beklentileri karşılayamadığını gözler önüne serdi. Oluşturulan sanal dünyanın, kullanıcıların avatar olarak birbirleri ile etkileşime girebilecekleri bir mecra yarattığını vurgulayan gazete, başlangıçta firmanın aylık 500 bin aktif kullanıcı toplama hedefi olduğunu açıkladı. Fakat yayınlanan son raporlar, mevcut sayısının 200 bini dahi geçmediğini gösterdi.

Metaverse evreni Mark Zuckerberg'i hayal kırıklığına uğrattı

Ortaya çıkan rapora göre pek çok kullanıcı, ilk aydan sonra Horizon Worlds’e geri dönmedi. Son aylarda kullanıcıların gittikçe azaldığı vurgulanırken; metaverse dünyalarının yalnızca yüzde 9’unun en az 50 kişi tarafından ziyaret edildiği ve çoğunluğunun ise hiç ziyaretçi toplayamadığı paylaşıldı.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu