Teknoloji

Kişiye Özel Kanser Tedavisi Geliyor!

Bilim insanları, halen tedavisi bulunamayan kanser türleri için bağışıklık sistemi merkezli yeni bir tedavi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bu tedavi yöntemi, kişinin bağışıklık sistemine göre geliştirilecek ve kişiye özel olacak.

Geliştirilen yeni çalışmada, kişinin kendi bağışıklık sisteminin kanserli hücrelere saldırması hedefleniyor. Deneysel çalışma şuanda 16 hasta üzerinde yürütülüyor. Tedavi şansı olmayan kanser türlerine yakalanan hastalar için bu yöntem, bir umut ışığı olarak değerlendiriliyor.

Deneysel çalışmada yer alan 16 hastanın her birine özel tedavi yöntemleri uygulanıyor ve hastalarda bulunan tümörlerin zayıf noktaları hedefleniyor.

Yeni yöntemin temelinde hücreler yer alıyor. Vücutta adeta güvenlik güçleri gibi devriye gezen bu hücreler, kanserli ve enfeksiyonlu olması muhtemel hücreleri işaretliyor. T hücreleri reseptör olarak isimlendirilen bir proteini kullanarak işlevlerini yerine getiriyorlar.

T hücreleri, vücuda dışarıdan giren hücreleri belirleme konusunda oldukça başarılı. Ancak kanserli hücreler için benzer ifadeleri kullanmak zor. Zira kanserli hücreler, kişinin kendi hücresi ve diğerlerinden ayırt edilmeleri kolay değil.

Yeni Tedavide Hücreler Geliştiriliyor

Bu tedavi yönteminde kanser hücrelerini yakalayan nadir T hücreleri toplanıyor ve bunlar yeniden tasarlanarak vücuda yeniden gönderiliyor. Böylece kanserli hücreleri bulma yetenekleri geliştirilmiş oluyor.

T hücrelerinin bir kanser avcısı haline gelmesi için genetik manipülasyon gerekiyor. Crispr teknolojisinden yararlanılarak yapılan bu manipülasyon kapsamında hücrelerin DNA’larında bazı değişiklikler yapılıyor.

Deneysel çalışmadaki 11 hastada iyileşme görülürken, 5 hastada ise herhangi bir değişiklik olmadı.

Ahmet

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Mezunu. Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu