Teknoloji

İtalya, TikTok’u “tehlikeli içerik” nedeniyle araştırıyor

Sosyal medya platformu TikTok, trend haline gelen yeni akım nedeniyle İtalya'da araştırılıyor.

Rekabet düzenleyici kurum, TikTok platformunu intihar, kendine zarar verme ve yetersiz beslenme ile ilgili içeriği kaldırmayarak kendi yönergelerini ihlal etmekle suçluyor. Soruşturmanın viral hale gelen meydan okumayla ilgili olduğu belirtildi. İtalyan Rekabet ve Piyasa Garanti Kurumu (AGCM) bugün, Çinli ByteDance şirketine ait sosyal ağ TikTok hakkında, “tehlikeli içerik” olarak adlandırılan ortaya koyduğu içeriği yaydığı için soruşturma başlattı.

Soruşturma her şeyden önce, son zamanlarda sosyal ağda viral olan kendine zarar verme sorununa odaklanıyor. “Fransız yarası” olarak adlandırılan, elmacık kemiklerini morluklar görünene kadar sıkıştırmaktan ibarettir ve bu durum kalıcı izler bırakabilir.

İtalyan antitröst otoritesi, TikTok’u intihar, kendine zarar verme ve yetersiz beslenme ile ilgili içeriği kaldırmayarak kendi yönergelerini ihlal etmekle suçladı. Özel Antimonopoly Birimi’nin desteğiyle sosyal ağdan sorumlu TikTok Technology Limited’in İtalya merkezinde aramalar yapıldı.

Soruşturma, TikTok’un Avrupalı ​​müşterilerle ilişkilerini yürüten İrlanda birimini de kapsıyor. AGCM tarafından yayınlanan bir nota göre TikTok, üçüncü şahıslar tarafından yayınlanan içerikleri denetlemek için yeterli sistemlere sahip değil ve intihara, kendine zarar vermeye ve yanlış bilgilendirmeye teşvik eden tehlikeli içerikleri kaldırmaya yönelik kurallar geçerli değil.

AGCM, platformun içeriği “özellikle reşit olmayanlar gibi özellikle savunmasız kullanıcıların varlığında” izlemek için yeterli sistemlere sahip olmadığını vurguladı. Ayrıca “kullanıcıların aşırı koşullanmasına neden olabilecek yapay zeka tekniklerinin kullanılması” da araştırılıyor.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu