Teknoloji

Instagram DM çıplak fotoğraflara karşı sansür uygulayacak

Instagram uygulaması özel mesajlarda gönderilen müstehcen görüntüleri otomatik olarak engellemeye hazırlanıyor.

Popüler sosyal medya platformu Instagram her geçen gün yeni bir özellik ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Meta çatısı altında faaliyetlerini gösteren uygulama, bu defa kullanıcıların özel mesajlarına yönelik bir yenilik üzerinde çalışıyor. Şirket, sohbetlerde iznimiz olmadan paylaşılan çıplak fotoğrafların önüne geçmek için harekete geçti. İşte detaylar…

Instagram özel mesajlardaki müstehcen görüntüleri engelleyecek

Instagram uygulaması, özel sohbetlerdeki istek dışı çıplak fotoğraf paylaşımına karşı filtre uygulamaya hazırlanıyor. Yapay zeka teknolojisi ile bu tarz görüntüleri otomatik bir biçimde engelleyecek olan platform, müstehcen içerikleri kolay şekilde algılayacak.

Instagram özel mesajlardaki müstehcen görüntüleri engelleyecek

Ünlü tersine mühendis Alessandro Paluzzi, Instagram’ın yeni özelliğini ilk keşfeden kişi oldu. Söz konusu yeniliğin şu anda geliştirilme aşamasında olduğu aktarılırken; fonksiyonun nasıl çalışacağı da belli oldu. Platform otomatik bir şekilde bu görüntüleri şüpheli olarak ayırt edip kullanıcılardan gizleyecek. Öte taraftan kullanıcılar, onay verdikleri takdirde bu içeriklere erişim sağlama şansına sahip olabilecek.

Meta şirketi sözcüleri, yeni Instagram özelliğini doğruladı. Firma, “Bu yeni özelliklerin, aldıkları mesajlar üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlayarak kişilerin gizliliğini korumasını sağlamak için uzmanlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz,” açıklamasında bulundu.

Instagram platformu henüz bu özelliği yaygın bir kullanıma açmadı. Söz konusu yeni özellik, uygulamanın kaynak kodları arasında keşfedildi. Yakında belirli bir grup üzerinde test sürecine açılacağı tahmin edilirken; herkese açık bir şekilde yayınlanması ise muhtemelen ilerleyen aylarda gerçekleşecek.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu