Teknoloji

İnsansı Robotun Gelişimi Şaşırttı

Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve insansı robot olarak nitelendirilen Atlas’ın yeni görüntüleri yayınlandı. Daha önce dans eden robot, yeni görüntülerinde bir iskeleye çıkıyor. Yeni görüntülerinde, Atlas’ın ne kadar geliştiği fark ediliyor.

Boston Dynamics tarafından geliştirilen iki ayaklı insansı robot Atlas, gelişimiyle herkesi şaşırttı. Atlas’ın yeteneklerini sergilediği ve ne kadar geliştiğini gösterdiği yeni görüntüleri yayınlandı. Görüntüler, insansı robotun geldiği noktaları gözler önüne sererken, insansı robotun yakın zamanda farklı alanlarda kullanılabileceğini düşündürdü.

Yayınlanan videonun başında Atlas için bir iskele kurulduğu görülüyor. Daha sonra alana gelen Atlas, geçiş için kendisine bir yol inşa ediyor ve aradaki boşluğa özenli bir şekilde tahta yerleştiriyor. Tahtadan geçerek iskeleye çıkıyor.

Yolu yaptıktan sonra (muhtemelen) kendisinden istenen işi yapıyor. Yerde bulunan çantayı alıyor ve iskelenin en üstünde bulunan işçiye çantayı ulaştırıyor.

İşini tamamlayan Atlas, önündeki tahta kutuyu yere itiyor ve daha sonra tahta kutunun üzerine atlayarak iskeleden iniyor. Son olarak da tahta kutunun üzerinden zemine akrobatik bir hareket yapıyor.

İnsansı Robot Atlas Gelişmeye Devam Ediyor

Atlas ile ilgili daha önce de görüntüler yayınlanmış ve görüntülerde yaptıklarıyla insanları şaşırtmıştı. Son yayınlanan görüntülerde ise denge konusunda artık çok daha farklı bir noktaya geldiği rahatlıkla görülebiliyor.

İskele üzerinde hareket ederken neredeyse hiç zorlanmıyor ve elindeki çantayı fırlatarak hedef kişiye ulaştırabiliyor. İnişinde yapmış olduğu atlayış ise adeta akrobatlara taş çıkaracak cinsten. Bütün bunlar, Atlas’ın sahip olduğu hareket motorlarının koordine bir şekilde, başarılı olarak çalıştığını gösteriyor.

Görüntülerden sonra herkesin aklına, Atlas’ın yakın gelecekte hangi alanlarda kullanılabileceği geldi. Atlas bu şekilde gelişmeye devam ederse, birçok alanda kullanılacak ve birçok insanın işsiz kalmasına neden olacak.

Ahmet

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Mezunu. Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu