Teknoloji

Google, Samsung Exynos işlemcilerde 18 güvenlik açığına dikkat çekiyor

Teknoloji devi Google, Samsung tarafından geliştirilen Exynos işlemcilerde 18 büyük güvenlik açığı keşfettiğini duyurdu.

Google’ın sıfır günlük güvenlik açığı avlama ekibi Project Zero, Samsung Exynos ailesinden farklı yonga setlerinde en az 18 güvenlik açığı keşfettiğini ortaya çıkardı. Bu toplamdan, farklı üreticilerin akıllı telefonlarının yanı sıra akıllı saatlere, arabalara ve diğer giyilebilir cihazlara ulaşan dört açıklık yüksek riskli kabul ediliyor.

İhlaller, 2022’nin sonu ile bu yılın başı arasında tespit edildi ve zaten Samsung ekibine bildirildi. Şirket de sorunları çözmek için güncellemeler yayınladı, ancak bunların üreticiler ve geliştiriciler tarafından uygulanması gerekiyor. Bu ve takip ettikleri zaman çizelgesi nedeniyle, birçok kullanıcı düzeltmeler yapmadan devam ediyor. Aynı zamanda artık tehditlerin kamuya ifşa edilmesiyle artması gereken açıklardan yararlanmaya açık durumda.

Google ekip raporuna göre aşağıdaki cihazlar etkileniyor:

  • Samsung akıllı telefonlar: S22 serisi, M33, M13, M12, A71, A53A33, A21, A13A12 ve A04
  • Vivo akıllı telefonlar: S16, S15, S6, X70 , X60 ve X30 serisi
  • Google Pixel 6 ve Pixel 7
  • Exynos W920 ve T5123 yonga setlerini kullanan saat veya bileklik gibi giyilebilir cihazlar

Örneğin Google şirketi, bu ayın başlarında Pixel serisi modelleri için güncellemeler yayınladı. Diğer modeller için düzeltmeler gelmezken, hem şirket hem de Samsung, Wi-Fi ve VoLTE aracılığıyla arama alma olasılığını kapatmanın, bir yama bulunana kadar güvenlik açıklarının etkisini azaltabileceğini doğruladı.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu