Teknoloji

Google Chrome kullanıcıları dikkat! Bilgisayarınız tehlike altında olabilir

Google'ın Chrome tarayıcısı 2022 yılının en savunmasız web tarayıcısı olarak tespit edildi.

Sıklıkla kullanılan tarayıcılar, en önemli uygulamalardandır. Kullanıcılar, web üzerinden bilgi erişimi sağlamak için çeşitli tarayıcılar kullanır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılan Google Chrome, çok sayıda güvenlik açığı tespit edilerek en savunmasız tarayıcı olarak kaydedildi.

Bir araştırmanın raporuna göre, Google Chrome tarayıcısının 2022 yılında yalnızca 303 güvenlik açığı kaydedildi. Ekim ayında güvenlik açığına sahip olan tek web tarayıcısı olarak da bildirilen raporda, Chrome ilk sırada yer aldı. İkinci sırada Mozilla Firefox yer alırken üçüncü sırada ise Microsoft Edge yer aldı. Yayınlanan rapora göre, Mozilla Firefox tarayıcısı 117 güvenlik açığı, Microsoft Edge ise 103 güvenlik açığı tespit edilerek listenin başlarında yer alıyor.

Safari ve Opera tarayıcıları ise sırasıyla 26 ve 0 güvenlik açığı tespit edilerek dördüncü ve beşinci olarak üst sıralarda yer aldı. 

2008 yılından bu yana Google Chrome, toplamda 3.159 güvenlik açığına sahip olarak biliniyordu. Mozilla Firefox, Opera ve Safari tarayıcıları Chrome’a göre daha eski olmalarına rağmen daha az güvenlik açığına sahip olarak kaydedilmişti. Mozilla Firefox 2361, Safari 1139 ve Opera ise 344 güvenlik açığı tespit edilmişti. 2015 yılında duyurulan Microsoft Edge tarayıcısı da toplamda 806 güvenlik açığı tespit edildi. 

En yaygın kullanılmakta olan bu tarayıcılar sıklıkla güncellenmelidir. Genellikle güvenlik açığına girerler ve bu nedenle de uygulama geliştiricileri sıklıkla güncelleme yayınlar. Gerekli düzenlemeler, güvenlik açığı ile mücadele etmek içindir. Düzenli tarayıcı güncellemeleri yaparak veriler büyük olasılıkla güvende kalacaktır.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu