Teknoloji

Fiber Ağlar Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Her iş ve her evin hızlı iletişime ve hızlı ağ bağlantısına ihtiyacı vardır. Teknoloji söz konusu olduğunda hiç kimse geride kalmak istemez. Her Kuruluş, verilerinin herhangi bir kayıp olmadan hızlı bir şekilde iletilmesini ister; ve her evin rahatsız edilmeden hızlı iletişime ihtiyacı vardır.

Bu gereklilikleri yerine getirmek için tüm servis sağlayıcı firmalar “ Fiber Ağları ” kullanmaya başladılar. “ Fiber Ağlar ”, “Fiber Optik Teknolojisi”ne dayanmaktadır; cam veya plastik iplikler aracılığıyla ışık dalgaları göndererek bir yerden başka bir yere bilgi aktarma yöntemi. Bu cam veya plastik iplikler “Elyaf” olarak bilinir.

Bu Fiber Ağlar yaygın olarak telefon sinyallerini, İnternet iletişimini ve kablolu televizyon sinyallerini iletmek için kullanılır. Fiber yerine metal kablolar da kullanılabilir, ancak metal kabloların veri taşımada yavaş olması, daha pahalı olması, ağırlığının daha ağır olması ve boyutlarının daha kalın olması gibi birçok dezavantajı vardır. Bu nedenle, yalnızca Fiber Ağlarını kullanmak daha iyidir.

İçindekiler

Fiber Ağların Faydaları

1. Daha Büyük Taşıma Kapasitesi

Fiberlerin ana avantajı, bakır tellere (metal kablolara) göre daha ince olmaları ve bu nedenle daha yüksek taşıma kapasitelerine sahip olmalarıdır. Belirli bir çaptaki bir kabloya bakır tellere göre daha fazla fiberi bağlayabiliriz. Bundan dolayı birden fazla hat (Telefon hatları veya İnternet Hatları) aynı kablo içerisinden geçebilir.

2. Işık Sinyalleri ve Daha Az Sinyal Düşmesi

Metal kablolar elektrik sinyallerini kullanırken, Fiberler verileri bir yerden diğerine iletmek için ışık sinyallerini kullanır. Işık sinyallerinin fiberlerde kullanılmasının avantajı, aynı kablodaki diğer fiberlere müdahale etmemeleri ve kayıpsız kullanım için tam internet bant genişliği vermesidir. Ayrıca daha net telefon dönüşümleri ve daha iyi TV alımı sağlar. Bu, fiberlerde bakır tellere göre daha az sinyal gücü kaybı olduğu anlamına gelir.

3. Daha Az Pahalı

Birkaç kilometreye kadar, Fiber Ağ Kurulumunun maliyeti, eşdeğer uzunluktaki bakır kablolardan daha ucuzdur. Bu, hem müşteri hem de sağlayıcı için tasarruf sağlayacaktır. Bu nedenle Bakır teller yerine Fiber kullanmak daha iyidir.

4. Hafif ve Esnek

Lifler daha ince olduğu için bakır tellere göre daha hafiftirler. Yerde daha az yer kaplarlar ve esnektirler, böylece onları herhangi bir şekilde şekillendirebiliriz. Esneklik özelliğinden dolayı dijital kameralarda Tıbbi Görüntüleme ve Dijital Görüntüleme için de kullanılır.

5. Fiber Ağların Diğer Faydaları

Lifler yanıcı değildir, çünkü içinden elektrik geçemez.
Daha Düşük Güç Tüketimi için daha düşük güçlü vericiler ve alıcılar kullanılır
Fiberler dijital sinyalleri iletir, bu nedenle Bilgisayar Ağlarında faydalıdırlar.
Fiber ağların bu pek çok avantajı nedeniyle birçok endüstri, telekomünikasyon ve bilgisayar ağları Fibers Ağlarını kullanır.

Ahmet

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Mezunu. Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu