Teknoloji

Eski iPhone’u Olanlar Dikkat! Son Tarih Verildi

Apple Köşeye Sıkıştı! Lightning şarjı tarihe karışıyor! Tüm Şarj Girişleri Type-C Olacak

iPhone halihazırda kullandığı Lightning şarj girişi tarihe karışacak. AB Parlementosunun basın bülteni açıklamasıyla gözler Apple’a çevrildi! Farklı modellerin farklı şarj girişi kullanmasının önüne geçerek, çevresel atıkların azaltılması amacıyla tüm telefonlarda (2024 yılının sonuna kadar) ve tabletlerde (2026 yılının ortalarında) zorunlu olarak tek tip Type-C (USB-C) girişi kullanması şart koşuldu.

Kararda ayrıca, hızlı şarj konusuna da değinildi. Hızlı şarjı desleyen telefon ve cihazların da şarj hızının aynı olması zorunluluğu getiriliyor.

Son olarak iPhone 14 serisini piyasaya süren Apple, haberi önceden almış olacak ki, cihazda Lightning şarj girişi yerine Type-C kullanmış.

Kararın çoğu kullanıcı ve çevre hassasiyeti olanlar tarafından olumlu karşılandığını belirtmekte fayda var ama Lightning girişlerin Type-C’den daha sağlam ve daha geç bozulduğunu savunanlarda yok değil. Onların da savunduğu, tüm telefonlar Lightning şarja geçebilirlerdi savı!

Diğer taraftan, kararın geç bile kaldığını yorumlayanlar bir yana, mevcut telefonların akibetinin ne olacağı ve ileride şarj cihazı tedariği noktasında sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağı merak konusu.

Kararda yer alan bir detayı daha paylaşalım; 2025 yılına gelindiğinde raflarda ve satış noktalarında halen Lightning olan veya Type-C girişi olmayan herhangi bir cihazın da satılamayacak olması. Bu durum, satışı yapılamamış sıfır ürünlerin akıbeti konusunda soru işaretleri barındırıyor.

Karar şimdilik Avrupa’da uygulanacaksa da, (çevre duyarlılığı açısından) tüm Dünya’da kabul göreceğini tahmin ediyoruz. Her ne kadar 2025 yılında yürürlüğe girecek bir karar olsa da, bu haberi okuyan insanların telefon veya herhangi bir cihaz alırken bu konuya dikkat edeceklerini (ister istemez) düşünüyoruz. Mesela siz, bundan sonra Type-C şarj girişi olmayan cihaz alırmısınız?

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu