Teknoloji

Çocukları Sosyal Medyanın Zararlarından Koruma Yolları!

Sosyal medyanın potansiyel tehlikeleri hakkında güzel bir yazı hazırladık.

Akıllı cihazların yaygınlaşması ile birlikte her yaş grubundan insan sosyal medyada var olabiliyor. Çağımızda özellikle de kullanımı yaygın bir şekilde devam eden sosyal medya çocuklar için zaman zaman tehlikeli hale gelebiliyor. Küçük çocuğu olan kişiler her zaman bu konularda dikkatli ve bilgili olmalılar ebeveynlerin görevleri nelerdir? Sosyal medyanın potansiyel tehlikeleri hakkında güzel bir yazı hazırladık.

Sosyal Medyanın Potansiyel Tehlikeleri Nelerdir?

Modern dünyanın vazgeçilmez bir parçası olan sosyal medya özellikle de çocuklar için tehlikeler ile dolu iletişim kurmak insanlarla bağlantı içerisinde olmak yeni bir şeyler öğrenmek olumlu ya da olumsuz bir şeyler görebilmek duyabilmek için sosyal medya tercih edilebiliyor.

Çocukların Gizlilik Ayarlarına Dikkat Etmemesi

Çocuklarınızı sosyal medyadan tamamen soyutlamak neredeyse imkânsız ancak dikkat edilmesi gereken hususlar var gizlilik ayarlarını mutlaka dikkat etmek gerekiyor.

 Çocukların adı yaşı okul ve açık adresi gibi hassas bilgilerini paylaşılmaması gerekiyor. Taciz ya da kötü amaçlı faaliyetlerden bu durumlarda korunabilirsiniz.

Çocukların Sosyal Medya Hesaplarının Güvenliği İçin Yapılacaklar

Anne ve babaları sosyal medyada çok fazla iş düşmektedir. Çocukların akıllı cihazlarının sürekli olarak kontrol etmek gerekiyor. Hesap güvenliğini sağlayabilmesi adına gizlilik ayarlarını mutlaka kapatın bu sayede çocuklarınızın gerçek bilgilerini üçüncü kişilerin erişmesi mümkün olmayacaktır. Çocuklarınızın arkadaş listesini düzenli şekilde kontrol edin yabancı olan ya da tehdit unsuru oluşturabilecek kişiler var ise önlem alın. Her ne kadar sosyal medyada anlık paylaşımlar gerçekleştirilse de çocuklarınızın yapmış olduğu paylaşımları kontrol edin.

 Günlük olarak ya da birkaç gün arayla yapılan paylaşımları kontrol etmek eminiz ki çok daha güvenli bir sosyal medya ortalama sağlayacaktır. Çocuklarınızla her ne kadar anne baba ilişkisi içerisinde olsanız da bazen arkadaş gibi olmak bu konuda oldukça yararlı olacaktır duygudaşlık yaparak çocuklara karşı iletişiminizi sürdürürseniz onları size karşı çok daha dürüst ve doğru bir yaklaşım içerisinde olacağını unutmayın.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu