Teknoloji

Apple’ın baş tasarımcısı Evans Hankey istifa etti

Apple şirketinin tasarım şefi koltuğunda oturan Evans Hankey görevinden ayrılmaya karar verdi.

Teknoloji devi Apple bugün önemli bir haber ile gündeme geldi. Açıklanan bilgilere göre Apple’ın donanım tasarımı başkanı Evans Hankey, bu pozisyona geldikten tam üç yıl sonra şirketten ayrılmaya karar verdi. Alınan bu karar herkesi şaşırttı. Firmanın kendine has ikonik tasarımları bu ayrılıkla birlikte sona mı erecek? İşte detaylar…

İkonik tasarımcı John Ive’nin yerine gelmişti

Apple’ın yirmi yıl boyunca tasarım şefi koltuğunda oturan John Ive, 2019 yılında görevine veda etmişti. Ive’nin yerini alan isim ise Evans Hankey olmuştu. Ancak ne yazık ki Hankey’in görevi Ive kadar uzun ömürlü olmadı. Göreve geldikten yalnızca üç yıl sonra istifa kararı alarak herkesi şaşırttı.

Apple, Evans Hankey’nin yerine gelecek ismi henüz belirlemedi

Hankey’in istifa kararından sonra gözler Apple’a çevrildi. Şirket bu ayrılık iddiasını resmen doğruladı. Fakat Hankey’nin altı ay boyunca şirkette görevini yürütmeye devam edeceğini bildirdi. Açıklanan bilgilere göre Hankey, bir süre daha görevinde kalacak ve kendisinin yerine geçme potansiyeli bulunan tasarımcılara nezaret edecek.

Hankey’nin ayrılığı, Steve Jobs’un 1990’lı yılların sonunda şirketin kontrolünü yeniden ele geçirmesinden ve Ive’i işe atamasından bu yana Apple’ın ilk defa fiilen bir tasarım şefi olmadan yoluna devam edeceği anlamına kalıyor. Ancak bu tecrübeli ismin ayrılığının şirkete ne gibi sonuçlar doğurabileceği henüz tahmin edilemiyor. Apple şu anda Hankey’nin yerine gelecek isme henüz karar vermedi.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu