Teknoloji

Apple, Rusya’nın Facebook’u olarak anılan VK’yı affetti!

Apple haftalar önce yasakladığı VK ve Mail.ru platformlarını yeniden App Store mağazasına ekledi.

Teknoloji devi Apple, Rus sosyal medya platformu VKontakte (VK) ve e-posta hizmeti Mail.ru uygulamalarını App Store mağazasına geri getirdi. Her iki mobil uygulama da Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan sonra İngiltere’nin Moskova hükümetine uyguladığı yaptırımlar neticesinde mağazadan silinmişti. Halihazırda bu uygulamaya sahip olan kişiler, platformlara erişmeye devam edebilirken; yeni kullanıcıların ise buna ulaşmaları engellenmişti. Fakat Apple bugün geri adım attı!

VK ve Mail.ru, Apple App Store’a geri döndü

Rusya merkezli Gazprombank ve Sberbank’a yakınlığı nedeniyle askıya alınan VK ve Mail.ru uygulamaları bugün sürpriz bir şekilde Apple App Store mağazasına geri dönüş yaptı. Apple’ın bu uygulamaları neden ani bir kararla affettiği henüz bilinmiyor. Şirket bu konuda bir açıklama yapmadı.

VK ve Mail.ru, Apple App Store'a geri döndü

VK ve Mail.ru uygulamalarının Apple App Store’a geri dönüş sebebi henüz bilinmezken; hizmetin Ukraynalı bireyler tarafından da yaygın bir şekilde kullanıldığı, erişim probleminden sonra ise kendilerini savaşın kaosunda dış dünyaya ifade edemediklerinden ötürü Apple’ın böyle bir karar verdiği tahmin ediliyor.

Mayıs ayında VK kritik bir adım atarak Batı yaptırımlarından kaçınmak için kendi mobil uygulama mağazasını açtı. RT ve Sputnik gibi Rusya devletine bağlı olan uygulamaları indirmelerine izin veren RuStore hizmete sunuldu. Bu platform elbette ki iPhone’larda hizmet vermese de şu anda ülkedeki Android kullanıcıları tarafından yaygın şekilde ziyaret ediliyor.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu