Teknoloji

Amazon’dan elektrikli araçlar için 1 milyar euro yatırım!

Teknoloji devi Amazon, Avrupa'daki teslimat araçları için büyük bir yatırım gerçekleştiriyor. İşte detaylar...

Amazon, Avrupa’da teslimat yapan elektrikli araç sayısını arttırmayı planladı ve bunun için büyük oranda yatırım gerçekleştirecek. Perakende şirketi Amazon, Avrupa ülkelerinde dağıtım sağlayabilmesi için beş yıl içinde elektrikli araç sayısını arttıracak ve bunun için 1 milyar euro yatırım yapacağını duyurdu. Yatırımı elektrikli araç sayısını iki katına çıkarmak için yapacak. 

Şirket, 2040 yılına kadar net sıfır karbon ayak izi hedefi doğrultusunda bu yatırımı gerçekleştirmek istiyor. Amazon CEO’su Andy Jassy, bu konu hakkında, ”Ulaşım ağımız karbondan arındırmak için işimizin en zorlu alanlarından biri ve net sıfır karbon ayak izi elde etmek için önemli ve sürdürülebilir bir yatırım gerekecek.” dedi. 

Andy Jassy, açıklamalarına ek olarak, bu yatırımın Avrupa’da daha fazla halka açık şarj istasyonu kurulumu ve otomobil endüstrisine daha çok elektrikli teslimat aracı üretmesi için bir teşvik sağlayacağını söyledi.

En son yayınlanan sürdürülebilirlik raporuna göre, karbondioksit emisyonları 2021 yılında 2020 yılına kıyasla yüzde 18 oranında artış gösterdi. Bunun için pek çok firma, karbon üretiminin önüne geçmek için yatırımlar yapıyor.

Amazon, şimdilik Avrupa ülkelerinde elektrikli teslimat araç sayısının 3.000 olduğunu bildirdi. Yalnızca 2021 yılı içinde bu elektrikli araçlar, yaklaşık 100 milyon paket teslimat işlemini gerçekleştirdi. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Amazon, Rivian tarafından yapılan bir anlaşma ile 100.000 adet elektrikli kamyonet satın alacak. 

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu