Teknoloji

1 Milyon Facebook Kullanıcısının Şifreleri Çalınmış Olabilir!

Meta Platformundan yapılan açıklama Facebook kullanıcılarını endişelendirdi

Son dakika uyarısı olarak Meta Platforms yaptığı açıklamada, Android ve iOS uygulamalarından kaynaklandığını söylediği tehlikeye karşı kullanıcıları uyardı. Yaklaşık 1 milyon kullanıcının şifrelerinin tehlikede olduğuna karşı yapılan uyarı oldukça dikkat çekti. ‘Facebook ile bağlan‘ diyerek kullanıcının şifrelerini isteyen bir çok uygulama hakkında Facebook uyarıyor! Aynı durum, ‘Google ile bağlan‘ diyerek google şifrelerinin de istendiğini hatırlayalım. Yani aynı durumun Google şifreleri için de geçerli olduğunu görmekte fayda var.

Facebook bilindiği gibi Meta’ya bağlı ve bu üst şirket Meta Platform tarafından yapılan açıklamanın ayrıntılarına bakacak olursak, 1 milyon kullanıcının Facebook şifrelerinin çalınmış olabileceğini ve buna yol açabilecek 400’ün üstünde hem iOS hemde Android uygulamanın olduğu vurgulandı. İndirme mağazalarından indirilen bir çok uygulamanın şifreleri çalma ihtimali üzerinde duruldu. Açıklamada, ‘Yaklaşık 1 milyon Facebook kullanıcısını Apple ve Alphabet’in yazılım mağazalarından indirdiği uygulamalar sebebiyle güvenlik riski oluşturduğu konusunda uyaracağız. Bu kullanıcıların kullanıcı adları ve şifrelerinin çalınmış olma ihtimali var‘ ifadesine yer verildi.

Meta, Bu riskli uygulamaların Facebook şifrelerini istediklerini ve buriskli durumu Android üreticileri Apple ve Google’ye aktardıklarını belirtti. 40 civarındaki uygulamayı kaldırmak için harekete geçen Apple ve tüm zararlı görülen uygulamaları kaldırma açıklaması yapan Google’nin bu sorunla nasıl baş edecekleri merak konusu. Zira kalrırılan bir utgulamanın yerine benzerini hemen yapabiliyorlar ve platformlar üzerinden yayınlayabliyorlar.

Anlaşılan o ki şifrelerimizi hiç bir uygulama ile paylaşmamamız en doğrusu…

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu