Spor

Sağlıklı Kilo Vermenin Önemi ve Kalıcı Zayıflama

Kilo vereceğim derken sağlığınızdan olmayın!

Çağımızın hastalığı obeziteden kurtulabilmek için bir kaç tavsiyeyi kaleme aldığımız haberimizle karşınızdayız. Uzmanlar uyarıyor, sağlıklı zayıflama için ayda en fazla 4 kg vermek ideal olanıdır, daha fazlası sizin en hızlı şekilde fazlasıyla geri alacağınız kilolar olacaktır. Malesef kilo alırken yavaş ve sinsi bir şekilde alınır verirken de bu şekilde olması gerekir ama ne yazık ki insanoğlu sabırsız doğası nedeniyle hemen sonucu görmek ister. Eğer günde 20 kilo vermenin sağlıklı bir yolu olduğunu bilinse herkes bunun peşine düşerdi. Peki böyle bir şey mümkün mü? Asla.. Bir günde değil bir ayda 20 kg vermek de çok sağlıksız bir zayıflamadır. Unutulmamalıdır ki kilo vermek kadar hatta daha zor olanı verilen kiloları geri almamak ve mevcut durumu korumaktır ve bu ise beslenme alışkanlıklarını değiştirmeden o kadar kolay olmaz.

Ne yapmalı? Size tavsiyemiz lütfen internet sitelerinden kitaplardan gazetelerden aldığınız diyet listelerini bir kenara bırakın. Önce bir iç hastalıkları uzmanına gidin, diyetisyene gideceğinizi belirtin, size kan tahlili yapsın, tahlil sonuçlarınıza ve değerlerinize bakarak diyetisyeniniz kişiye özel diyet listesi verecek siz de bunu sabırla uygulayacaksınız. Burada en büyük hatamız herşeyin en iyisini bilen aklımızla bu bahsedilen noktaları teferruat görüp rastgele diyet listeleri uygulamaktır. Halbuki kan değerlerinizde sorun olabilir, bazı hormonlarınız yeteri kadar salgılanmıyor yada fazla salgılanıyor olabilir. Karaciğer enzimlerinizde anormallikler olabilir. Diyetisyenler verdikleri listeleri rastgele yazmazlar, sizin ihtiyacınız olan kalori değerine göre ve aylık vermeniz gereken kaloriye göre verecekleri diyet listesi hem sağlıklı hem de kalıcı olacaktır.

Sağlıklı zayıflama ve kilo verme

Çevrenizde lahana diyeti, haftada sekiz kilo verdiren diyet vb duyduğunuz diyet türleri çoğunlukla su ve kas kaybına neden olan çok az yağ yakabilen sağlıksız, verimsiz ve uzun süre sürdürülmesi mümkün olmayan balon diyet listeleridir. Bir yerde mutlaka patlar ve diyeti yarım bırakan kişinin hem yiyeceklere saldırmasıyla daha fazla kilo alacağı için moral kaybı yaşaması çok olasıdır. Bunun yanında diyetisyenler sizin sosyo ekonomik koşullarınızı da gözardı etmezler, protein kaynağı olarak et yerine yumurta alternatifini vermeleri buna örnek olabilir zaten. Diyet listesi pratikte uygulanabilir olmalıdır listede o anda evde olmayan herşeyin bir muadili olmalıdır.

Uzun bir zamana yayarak kilo vermenin bir diğer artısı verdiğiniz kiloları geri alma ihtimalinin azalmasıdır. Artık organizma yeni beslenme biçimine uyum sağlamış, yeni haline iyice alışmış ve savaşmayı bırakmıştır. Balon diyetlerde ise vücut kaybettiği kaynakları geri kazanmak için bir süre sonra diretir sonunda buna dayanamaz ve abur cubur ne varsa yemeye başlarsınız işte tam bu anda artık yediklerinizin büyük kısmı tekrar yağ olarak depolanmaya başlamış demektir.

Ahmet

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Mezunu. Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu