Spor

Avustralyalı futbolculardan Dünya Kupası için Katar’a kritik çağrı!

2022 Katar Dünya Kupası ile ilgili Avustralya milli takımı oyuncuları tepki videosu çekti. İşte detaylar...

2022 FIFA Dünya Kupası için geri sayım başladı. Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’nun son kez forma giyeceği Dünya Kupası organizasyonu, bu yıl Katar’da gerçekleşecek. Bu nedenle etkinliğe karşı çok sayıda ülke protesto eylemlerinde bulundu. Konuya ilişkin son protestoysa Avustralya milli takım oyuncularından geldi.

Dünya Kupası’nın başlamasına bir aydan kısa süre kala Avustralya milli takım oyuncuları, insan hakları konusunda Katar hükümetini eleştiren bir video ile karşımıza çıktı. Müsabakalarda sahaya çıkacak yıldız isimler; ülkedeki göçmen işçilerin haklarına ve LGBT+ hareketinin özgürlüğüne daha fazla dikkat edilmesi çağrısında bulundu.

Avustralya’nın milli takım kaptanı olan kaleci Matt Ryan, “Futbolu tanımlaması gereken evrensel değerler; saygı, haysiyet ve güven gibi sorumluluklar var. Milletimizi temsil ederken, bu değerleri somutlaştırmak istiyoruz,” dedi. Buna destek olarak Mitchell Langerak, “Katar’daki reformlar önemli ve memnuniyetle karşılanan bir adım olsa da uygulaması tutarsız ve iyileştirme gerekiyor,” ifadelerinde bulundu.

Başarılı orta saha oyuncusu Denis Genreau, özellikle de LGBT+ bireylerin hakları konusunda değindi. “Katar’daki insanlar seçtikleri kişiyi sevmekte özgür değiller,” diyen yıldız oyuncu, “Bu sorunları ele almak kolay değil,” açıklamasında bulundu.

Avustralya Futbol Federasyonu ise konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizdeki çok kültürlü, çeşitli ve kapsayıcı spor olarak herkesin kendini güvende hissetmesi ve özgün olması gerektiğine inanıyoruz. Katar Emiri ve FIFA Başkanı tarafından LGBT+ taraftarlarının güvenli bir şekilde karşılanacağına dair güveniyoruz. Katar’da bu durumun turnuvanın sonrasında da devam etmesini umuyoruz.”

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu