Oyun

Microsoft, Google Play Store ve App Store’a rakip oluyor!

Microsoft, Android ve iOS platformları için oyun odaklı yeni bir yerel uygulama mağazası tasarlıyor.

Teknoloji devi Microsoft kritik bir adım attı. Şirket, kendi mobil uygulama ve oyun mağazası ile hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Açıklanan bilgilere göre firma, Xbox platformunun işlevselliğini Android ve iOS pazarına genişletmeyi amaçlıyor. Bunun için ise yakın bir zaman önce satın almış olduğu Activision Blizzard firmasıyla ortaklaşa bir pazar yeri geliştirecek ve her işletim sistemi için yerel mağazalar oluşturacak.

Xbox konsolları Microsoft şirketinin oyun pazarına odaklanan markası olarak biliniyor. Şirket şimdiye kadar bunu fiziksel video oyunları ve kısa süreliğine ücretsiz olarak oyun oynamanıza ve uygun fiyata satın almanıza izin veren bir abonelik hizmeti olan Xbox Game Pass servisi aracılığıyla gerçekleştirerek hayranlarıyla temas kurdu. Fakat şimdi firma, Google Play Store ve Apple App Store’a rakip olmayı hedeflemekte.

Game Pass hizmetini akıllı telefon ve tablet cihazlarına genişletmeyi amaçlayan Microsoft, PC ve konsolda verdiği hizmeti mobil dünyada da devam ettirecek. Fakat öte taraftan şirket burada daha çok mobil oyunlara odaklanacak. Xbox Mobile, mevcut aboneliğin bir parçası olarak kullanıcıların karşısına çıkacak. Bu sayede şirket, hem kullanıcılarına daha verimli bir hizmette bulunmayı hem de karlılığını artırmayı planlıyor.

Xbox Game Pass hizmeti konsoldan sonra şimdi PC pazarında da büyük bir kullanıcı hacmine sahip. Ancak mobil oyun stratejilerinin de devreye girmesiyle beraber muhtemelen şirket, o pazarın da en güçlü isimlerinden bir tanesi haline gelecek.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu