Otomobil

Yılın En Az Yakan Otomobilleri Belli Oldu: Listede Şaşırtan Modeller Var!

2020 yılında gelişen pandemi her ne kadar atlatılmış olsa da yankıları hala sürüyor. Dünyada artan enerji ve emtia fiyatları henüz normal seyrine girebilmiş değil. Bunun başında da petrol geliyor. Petrol fiyatları sürekli olarak artarken benzin fiyatlarının da artması sürpriz olmuyor.

Benzin fiyatlarının sürekli olarak artış göstermesi insanların cebini yakmaya başladı. Bu sebepten dolayı birçok kişi araba alırken az yakan modelleri tercih etmeye başladı. Özellikle tasarruf sağlamak isteyen kişiler az yakan modelleri seçerek ciddi kazanımlar elde ediyor. Bu yılın en az yakıt harcayan otomobilleri de belli oldu. Listede gerçekten şaşırtan markalar ve modeller yer alıyor.

Yakıt Tüketimi En Düşük Araba Modelleri

Günümüzde benzin fiyatlarının can sıkmasıyla beraber insanlar az yakan araçları tercih etmeye başladılar. Birçok kişi arabanın güzel olmasından sonra sağladığı yakıt tasarrufunu düşünmeye başladı. Gerçekten bazı arabalar çok yakıt harcarken bazıları ise oldukça az harcıyor. İşte bu noktada insanlar az harcayanları tercih etmeye başladı. 2022 yılında seçilen en az yakıt harcayan araçlara baktığımızda:

  • Citroen C-Elysee 1.5 BlueHDi 100 HP 6 ileri Manuel
  • Peugeot 2008 1.5 BlueHDi 110 HP 6MT
  • Toyota Corolla HB 1.8L Hybrid
  • Toyota Yaris 1.5L Hybrid
  • Ford Focus 1.5L EcoBlue 6 ileri manuel
  • Peugeot 508 1.5 BlueHDi 130 EAT8 S&S
  • Toyota C-HR 1.8L Hybrid

Benzin mi Dizel mi Ayrımı?

Halk arasında çok yaygınlaşan bir fikir mevcut. Dizel araçların daha az yakıt harcadığına dair bir inanış. Bu kısmen doğru olsa da aslında bir bakıma da yanlış. Çünkü dizel ve benzinli araçlar arasında çok fark bulunmuyor. Üstelik dizel araçların benzinli araçlara göre kullanım ömrü daha az oluyor.

Dünya geneline baktığımızda birçok ülkede elektrikli veya hybrid modellere geçildiğini görüyoruz. Bu modeller insanların gerçekten ciddi anlamda tasarruf etmelerini sağlıyor. Özellikle elektrikli araçların gelişmesi ciddi anlamda tasarruf getirisi sağlıyor. Bunun yanında doğaya verilen zarar da azalıyor. Bazı ülkelerde 2035 yılından itibaren tamamen elektrikli araçlara geçilmesi planlanıyor.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu