Gündem

Yeni Asgari Ücret Belirlendi: Temmuz Ayından İtibaren Yürürlükte!

Türkiye'de yeni asgari ücret açıklandı. Temmuz itibarıyla geçerli olacak ücret brüt 13.414 TL, net 11.402 TL olarak belirlendi, yüzde 34 zam yapıldı

Türkiye’de çalışanların merakla beklediği yeni asgari ücret açıklandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kararıyla, 2023 Temmuz ayından itibaren geçerli olacak olan asgari ücret brüt 13.414 TL ve net 11.402 TL olarak belirlendi. Bu, yüzde 34’lük bir zam anlamına geliyor.

Komisyon toplantısında işçi, işveren ve hükümet temsilcileri bulunuyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, kararı kamuoyuna duyurdu.

Bakan Işıkhan, kararın taraflar arasında mutabakatla alındığını vurgulayarak, “Geçtiğimiz 6 ayda 400 TL olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini önümüzdeki 6 ayda 500 TL olarak uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Yeni asgari ücretle birlikte çalışanlar, maddi açıdan bir rahatlama yaşayacaklar. Ayrıca, dolar bazında asgari ücretin 482 dolara yükseldiği de gözlemleniyor.

Yeni asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte işçi ve işverenler, bu doğrultuda çalışma koşullarını gözden geçirmeli ve işçi haklarına uygun şekilde çalışma ortamı sağlamalıdır.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu