Gündem

Yarın; Kherson, Zaporizhzhia, Donetsk ve Luhansk İlhak Edilecek!

Putin'in yarın yapacağı konuşmasında, Kherson, Zaporizhzhia, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin Rusya'ya katılımını onaylaması bekleniyor

Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgali tüm hızıyla devam ederken, Ukrayna’nın bazı bölgelerinin Rusya’ya katılım için referanduma gidecekleri haberini sizlerle paylaşmıştık. Yeni gelişmeler doğrultusunda; Referandum sonuçları, Rusya’nın zorunlu askere çağırma kararı (seferberlik) ve Putin’in yarın yapacağı ulusa sesleniş konuşmasında söyleyeceği muhtemel sözleri araştırdık.

Kherson, Zaporizhzhia, Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yapılan referandum sonuçlarını açıklayan Rusya, tüm bu bölgelerdeki sonuçların en düşüğünün %87 olduğunu belirtti. Yarın, Putin’in konuşmasında bu konuya değineceği ve bu bölgelerin Rusya’ya katılımını kabul eden kararnameyi imzalaması bekleniyor. 

Diğer taraftan, Rusya’nın seferberlik ilanıyla 300 bin kişinin askere çağırılmasından sonra, savaşa gitmek istemeyen yüz binlerce Rus vatandaşının komşu ülkelere (Moğolistan, Finlandiya, Gürcistan, Kazakistan’a) iltica edenlerinin (gayriresmi olarak) 200.000’i bulduğu söylentiler arasında. Bu kadar fazla iltica olması aynı zamanda, Putin’in iç politikada pek de takdir toplamadığının açık göstergesi olarak da değerlendiriliyor.

Rusya’nın referandum oylamasına etki ettiği ve asker bulundurmak, tehtit etmek dahil türlü baskıları uyguladığını ifade eden bazı bölge vatandaşlarının ifadeleri ortaya çıktı. Bu konuda, Avrupa ve çoğu Dünya ülkekesinin kabul etmediği referandum sonuçları, alaylı açıklamalara yol açtı.

Bir Ukrayna vatandaşı oylama sürecini anlattığı konuşmasında, soy isminin açıklanmasını istemeden şu ifadelere yer verdi. “Kasabamıza ilk geldiklerinde beni dövdüler ve iki arabamı da aldılar. Şimdi de oy vermezsem beni ve ailemi dairemizden çıkarmakla tehdit ettiler” dedi. Bu baskıyla beraber, Rusya’ya katılım için oy vermek durumunda kaldığını üzülerek itiraf etti.

Güncelleme (01.10.2022): Beklenildiği gibi Rusya, bu bölgeleri ilhak etti ve kendi topraklarına kattı. Tüm dünya’dan karara ilişkin ‘haksız ve geçersiz’ sesleri yükselirken, AP’da Rusya’ya ‘uluslar arası hukuku ihlal ettin’ mesajı verildi. BM’de de, ‘yaptırımlar ağırlaştırılmalı’ görüşü hakim.

Rusya’nın ilhakı sonrası Zelensky ise, ‘Tüm Dünya bu kararın ne anlama geldiğini iyi biliyor‘ ifadesini kullandı.

Rusya’nın bu girişimine karşı tepkiler çığ gibi büyüyor..

Ahmet

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Mezunu. Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu