Gündem

Yapay zeka ile oluşturulan Atatürk görüntüsü gündem oldu!

Bir sosyal medya kullanıcısı, yapay zeka teknolojisinden faydalanarak Mustafa Kemal Atatürk'ü günümüze uyarlayarak çizdi.

Amerikan merkezli bir sosyal haber ve tartışma platformu olan Reddit’te, ”Atatürk bugün yaşasaydı nasıl görünürdü” başlığı adı altında günümüze göre uyarlanan Mustafa Kemal Atatürk’ün görseli paylaşıldı. Paylaşım binlerce kullanıcı tarafından beğeni aldı ve sosyal medyada gündem oldu. 

Yapay zeka teknolojisi günümüzde her alanda sıklıkla kullanılan bir teknoloji haline geldi. Özellikle de, sosyal medya platformlarında yapay zeka çalışmalarıyla sık sık karşılaşırız. Bunlardan biri de, Reddit platformuna kayıtlı ‘herrtutu’ adlı bir kullanıcının paylaştığı Atatürk görseli. Sosyal medyada gündem olan günümüzün Atatürk’ü dikkat çekti ve oldukça beğeni topladı.

Kullanıcı, Atatürk’ün günümüzdeki halini yansıtan görseli hazırlamak için Stable Diffusion adlı bir yapay zeka kullandı. Stable Diffusion, 2022 yılında StabilityAI tarafından piyasaya sürülen bir yapay zeka tabanlı metinden görüntü elde etme yöntemidir. Bir metin açıklaması üzerinden detaylı bir görüntü oluşturmak için kullanılan bu yapay zeka modeli, çok sayıda ögeyi birleştirebilir ve yeni görüntüler oluşturabilmeyi sağlar. Mevcut bir görüntünün yeniden çizilebilmesini destekler. 

Atatürk’ü günümüzdeki görünümünün nasıl olabileceğini göstermek isteyen Reddit kullanıcısı, yüz ve vücut ölçülerini günümüzün giysileri ile uyarladı. Görseli günümüze uyarlamak için referans olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın mevcut görüntüleri kullanıldı. 

Yapay zeka kullanılarak oluşturulan Atatürk görselleri şöyle:

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu