Gündem

Tüm emeklileri ilgilendiren haber: Bunları yapanlar daha yüksek emekli maaşına sahip olacak!

Emekli olmayı bekleyen milyonlarca vatandaş yeni yılda emekli maaşlarına yapılacak zam oranının açıklanmasını beklerken bir yandan da daha yüksek emekli maaşı almanın yollarını arıyor. Siz de emeklilikte maaşınızın daha yüksek olmasını istiyorsanız bu bilgiler işinize yarayacak. Detaylar haberimizde...

Aktif olarak çalışmayan milyonlarca vatandaş emekli maaşıyla geçinmek zorunda. Birçok emekli ise aldığı maaşla geçinemediğini söylüyor.

Emekli maaşı bağlandığında ve emekli olunduğunda alınacak aylık maaş çeşitli işlemlerden sonra belirleniyor. Emeklilik maaşları dilekçe tarihine göre değişebiliyor. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan artışlar yıllık güncelleme katsayısından fazla olduğunda genellikle Kasım-Aralık aylarında dilekçe vermek daha avantajlı oluyor. Yıl içindeki artışlar ise genellikle TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre şekilleniyor. Emekli olmak için gün sayanların bu detaylara da dikkat etmesi gerekiyor. Peki, nasıl yüksek emekli maaşı alınabilir? İşte yüksek emekli maaşı almanın formülleri…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, emekli maaşı ile ilgili merak edilen soruları Independent Türkçe için yanıtladı. Özgür Kaya’nın açıklamaları emeklilikle ilgili birçok soruya ışık tutuyor.

DOĞUM VE ASKERLİK BORÇLANMASININ EMEKLİLİĞE ETKİSİ VAR MI?

Askerlik yapan erkekler, doğum yapan kadınlar ve yurt dışında bulunanların borçlanma hakkı var. Borçlanma yapılırken dikkatli olunmalıdır. Eğer 2000 yılından önceki bir süreyi borçlanma imkanı varsa bunu mutlaka değerlendirmelisiniz. Bütçeniz elveriyorsa tavandan borçlanma yapın. Bu kapsamda borçlanma yapanların maaşları yüzde 70’e kadar artıyor.

2000 YILINDAN SONRA ÇALIŞMANIN EMEKLİLİĞE ETKİSİ VAR MI?

Emekli aylığı hesaplanırken öncelikle 2000 öncesi çalışmalara bakılır. Bu döneme ait çalışmalar değerlendirilirken sadece prim ve kazançlar değil, yaş da emekli aylığını etkiliyor. Kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşından sonra çalışmaya devam edilen her yıl emekli aylığını yüzde 1 artırıyor. Eğer bir kadın 55 yaşında emekli olursa, emekli maaşı yüzde 5 daha yüksek olur. Eğer 60 yaşına gelirse bu artış yüzde 10’a yükselir.

SON 4 YILIN EMEKLİ AYLIĞINA ETKİSİ NEDİR?

İster SSK’lı ister Bağkur’lu olun, son 3.5 yılda SGK’ya tavandan (22 bin 72 lira 50 kuruş) kazanç bildirilmişse, ileride alınacak emekli aylığı tavandan bildirilen her ay için (geçmiş hep asgari ücret olsa bile) 15-20 lira artıyor. 3,5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşını 700-800 lira artırmış olursunuz.

SİGORTASIZ ÇALIŞILAN SÜRENİN EMEKLİLİĞE ETKİSİ VAR MI?

İşyerinde sigortalı çalışmadıysanız veya geç sigortalı olduysanız ya da SGK’ya kazancınız gerçek maaşınız üzerinden bildirilmediyse ‘hizmet tespit davası’ açma hakkınız var. Bu konuda haksızlığa uğrayan çalışanlar daha düşük emekli maaşı alırlar. Emekli aylığınızı belirleyen en büyük etken aylık kazancınızdır. Bu nedenle öncelikle gerçek maaşınızın bordroda yer aldığından emin olmak gerekir.

İKİ İŞTE ÇALIŞMANIN EMEKLİLİĞE ETKİSİ NEDİR?

Birden fazla işverene bağlı olarak çalışma imkânı olanlar için mevzuatımız açısından herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ek işlerde çalışanların genellikle bilgi eksikliği nedeniyle sakıncalı olduğu veya faydalı olmadığı gerekçesiyle ikinci işlerinde sigortasız çalıştıklarına şahit oluyoruz. Oysa birden fazla işte çalışanlar adına her işyeri tarafından ödenen primler SGK prim matrahını artıracak ve emekli aylığına olumlu katkı sağlayacaktır.

SÜPER EMEKLİLİK İÇİN STATÜ ÖNEMLİ Mİ?

SGK emeklilikte çoğu zaman daha avantajlıdır. Bu nedenle Bağkur’dan SGK’ya geçiş yapılıyor. Özellikle 2000 yılından önce tescil edilmiş Bağkur’luların son 3,5 yılda SGK’ya geçmeleri halinde emekli aylıkları yüzde 15-20 daha yüksek oluyor.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu