Gündem

Tabip Odalarından, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı İçin İstifa Çağrısı!

Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında 'PKK propagandası yapmak ve T.C. devletini ve milletini aşağılamak suçundan' soruşturma başlatıldı

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Sebebi de; ‘terör örgütü propagandası yapmak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurum ve organlarını ve Türk milletini aşağılama sebepleriyle başlatılan soruşturma sürüyor.

Ne olmuştu: Şebnem Korur Fincancı; Türkiye Cumhuriyeti’nin, PKK’ya yaptığı askeri operasyonlarda kimyasal silah kullandığını iddia etmişti.

Fincancı’nın, soruşturmaya sebep olan konuşması hakkında Başsavcılık tarafından yapılan açıklama ise aynen şöyle. “20.10.2022 tarihinde PKK/YPG silahlı terör örgütünün sözde yayın organına yaptığı açıklamalar nedeniyle Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7/2 maddesi kapsamında Terör Örgütü Propagandası Yapmak ve 5237 yılı Türk Ceza Kanununun 301/2. maddesi kapsamında Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama suçlarından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımzca soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” şeklinde.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Ne Dedi?

Fincancı’nı yaptığı talihsiz açıklama ise şöyle. “Daha önce de incelemiştim. Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, kimyasal gazlardan, zehirli gazlardan biri kullanılmış durumda. Çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak ise de ne yazık ki bu yasaklanmış silahların çatışmalarda kullanıldığını da görüyoruz.

Konya, Kahramanmaraş Tabip odaları ise Fincancı’nın bu talihsiz açıklamasına tepki göstermiş ve en sert şekilde kınadıklarını, Fincancı’nın kendi işine yoğunlaşmasını, milletin canına kasdeden terör örgütlerinin ağzıyla TSK’yı hadefe almasının kabul edilemeyeceğini, siyaseti etkileyecek konularda dikkatli davranması gerektiğine dair açıklama yaptılar. Kahramanmaraş Tabip Odası ise kendisini istifaya çağırdı. 

Bir tepki de Sağlık-Sen’den geldi. Sağlık-Sen; terör dilini kullanmaya devam ettiği sürece sağlık çalışanlarından destek görmeyeceğini söyledi.

Vatandaşların konuyla ilgili yatıkları yorumlardan özetler;

  • Bir şehit olduğunda milletimizin başı sağolsun demezler ama terör örgütü kanalında konuşurlar. Vatana ihanetle yargılanmalı…
  • İddiasını ispatlamalıydı. Yoksa PKK’nın yandaşı ve sözcüsü olur..

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu