Gündem

Starship’in yörüngesel uçuş testi Nisan sonuna kadar yapılabilir

SpaceX şirketinin Starship yörüngesel uçuş testi, Nisan ayının ortası ila sonuna kadar gerçekleştirilebilir.

SpaceX, Starship aracının ilk yörünge uçuş testini Nisan ortasından sonuna kadar gerçekleştirebilir. Şirketin CEO’su ve kurucusu Elon Musk, uçuş testinin yakın olduğundan bahseden bir kullanıcıya yanıt olarak bugün bir Twitter gönderisinde bu bilgiyi kamuoyu ile paylaştı.

Elon Musk’a göre şirket birkaç hafta içinde fırlatmaya hazır olacak. Ancak görevin tarihi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uçuşlar için düzenleyici kurum olan Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) onayına bağlı. “Bunun birkaç hafta süreceğini varsayarsak, ilk deneme Nisan’ın üçüncü haftasının sonlarına doğru yani.” diye belirtildi.

Starship, Super Heavy ve Starship üst aşaması olan geminin kendisinden oluşan bir sistemdir. Şirket tarafından 2021 yılında yayınlanan bir belgeye göre uzay aracı, Güney Teksas’taki Boca Chica’dan mürettebatsız olarak fırlatılacak ve Dünya’nın çevresini dolaşacak. Sonrasında ise Pasifik Okyanusu’na karaya dönecek.

Bu ayın başlarında yapılan bir röportajda Musk, uçuş testinin başarılı olma ihtimalinin yaklaşık yüzde 50 olduğunu belirtti. Ancak şirketin birkaç aracı Starbase tesislerinde monte ettiğini ve bazılarının iyi sonuçlar alması gerektiğini de ifade etti.

“Bu yıl yörüngeye ulaşma şansımızın yaklaşık yüzde 80 olduğunu düşünüyorum. Hem Starship hem de güçlendirici tamamen ve hızlı bir şekilde yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlandı. Ancak bu özelliklerin gerçeğe dönüşmesi biraz zaman alabilir.” ifadelerine yer verdi. Röportaj sırasında aynı zamanda şunları ekledi: “Tam ve hızlı yeniden kullanılabilirliğe ulaşmak muhtemelen birkaç yıl alacak.”

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu