Gündem

SpaceX fırlatmaya saniyeler kala uzay görevini iptal etti!

SpaceX şirketi Intelsat'ın Galaxy 33 ve 34 uydularını fırlatacak olan Falcon 9 roketi görevini saniyelre kala iptal etti. İşte ayrıntılar...

Elon Musk’ın CEO koltuğunda oturduğu SpaceX şirketi, Intelsat’ın Galaxy 33 ve 34 uydularını bugün bir Falcon 9 roketi ile fırlatmaya hazırlanıyordu. Fakat ne yazık ki bu görev askıya alınmak zorunda kalındı. Fırlatma operasyonu, Cape Canaveral’daki Uzay Kuvvetleri İstasyonu içerisinde gerçekleşecekti. Fakat roket platformdan bir dakikadan daha az bir mesafe içerisindeyken, aracın yerleşik bilgisayarı görevi iptal etmek için otomatik bir uyarı geçti. Bunun üzerine görev iptal edildi.

Elon Musk: Küçük bir helyum sızıntısı yaşandı

SpaceX şirketinin CEO koltuğunda oturan ünlü iş insanı Elon Musk konuya ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. Fırlatma kesintisinin videosunu yayınlayan bir Twitter kullanıcısına cevap veren Musk, söz konusu problemin bir sızıntıdan kaynaklandığını iddia etti. “Küçük bir helyum sızıntısı yaşandı. Ancak müşteri uydularıyla risk almıyoruz,” diyen şirket yöneticisi, ekibinin olayı araştıracağını da sözlerine ekledi.

Galaxy 33 ve 34 uyduları, Kuzey Amerika bölgesindeki müşteriler için C-bant video yayınlarını ve televizyon programlarını taşıma rolü üstleniyor. 2000’li yılların başından bu yana uzayda olan Galaxy 12 ve 15 uydularının yerini almaları planlanıyor. SpaceX şirketi bugün yaptığı açıklamada, “Ekipler yarın 20:06’da açılacak olan 69 dakikalık bir fırlatma penceresi için çalışıyorlar,” açıklamasında bulundu. Yeni fırlatma girişi ile her şey yolunda giderse, şirket yalnızca üç gün içinde üç uzay fırlatma görevini tamamlamış olacak.

Intelsat’ın Galaxy 33 ve 34 uydularını taşıyacak olan Falcon 9 roketi kısa bir süre içinde yeniden harekete geçecek. Şirket bu defa herhangi bir hatayla karşılaşılmaması için ekstra tedbirli davrandıklarını açıkladı.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu