Gündem

Sezen Aksu’dan Mahsa Amini protestolarına destek mesajı!

Ünlü şarkıcı Sezen Aksu, İran'da korkunç bir şekilde hayatını kaybeden Mahsa Amini ile ilgili önemli bir destek açıklamasında bulundu.

Mahsa Amini’nin ölümü tüm dünyada olay oldu! 22 yaşındaki İranlı kadın, başörtüsünü yanlış taktığı gerekçesi ile İran ahlak polisleri tarafından göz altına alındı. Amini, iddialara göre polis şiddetiyle öldürüldü. 16 Eylül tarihinde gerçekleşen bu acı verici olay, kısa sürede dünya basınında büyük bir yankı uyandırdı. Ülkede kadına yönelik şiddete odaklanan bir dizi büyük çaplı protesto gerçekleştirildi. Bu protestolarda yüzlerce kişi hayatından olurken, pek çok kişinin de tutuklandığı kamuoyuyla paylaşıldı.

Mahsa Amini olayı için tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de çeşitli protesto eylemleri gerçekleştirildi. Ülkemizin farklı şehirlerinde yapılan eylemler, aynı zamanda ünlülerin sosyal medya açıklamaları ile de güçlendirildi. Bu açıklamalara bir yenisi ise ünlü şarkıcı Sezen Aksu’dan geldi.

Sezen Aksu: Tüm İran ve dünya kadınlarının cesareti önünde saygıyla eğiliyorum

Sezen Aksu: Tüm İran ve dünya kadınlarının cesareti önünde saygıyla eğiliyorum

Sezen Aksu resmi internet sayfası üzerinden yaptığı açıklamada Mahsa Amini ve ölümünün akabinde gerçekleşen protestolara ilişkin destek çağrısında bulundu. İşte o açıklamalar:

”Uzun zamandır karmakarışık duygu ve düşüncelerle olup biteni izliyorum, acaba diyorum bu ataerkil erkek terazisinde eşitlenebilmek için daha kaç ton acı lazım? Özgürlük kaç ölüm ister? Kaç kadın, kaç evlat, kaç kavga, kaç savaş, kaç işkence, kaç cehennem ister?

İranlı kadınlar bu kederli geçmişin örtüsünü yırttılar, yanlarına iyi insanları aldılar, ateşin üstüne üstüne yürüyorlar. Genç yaşta hayatı elinden alınan Mahsa Amini ve özgürleşme mücadelesi veren tüm İran ve dünya kadınlarının cesareti önünde saygıyla eğiliyorum… 

Acınız acım, mücadeleniz mücadelemdir.”

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu