Gündem

Samsun Sele Teslim! Sağanak Yağış Sele Dönüştü

Samsun, bir haftanın ardından tekrar sel felaketinin hedefi oldu. Gece boyunca devam eden şiddetli sağanak yağışlar, şehirde sele neden oldu.

Samsun-Ankara kara yolu otogar mevkiinde taşkınlar sebebiyle bazı araçlar yolda mahsur kaldı. Bazı bölgelerde ise evlerin bodrum katları suyla dolmuş durumda. Canik Belediyeevleri Mahallesi çevre yolunda, sel suları nedeniyle araçların ilerlemesi zorlaştı.

Samsun-Ordu kara yolu Kirazlık bölgesinde ise Ordu istikametinde seyreden bazı araçlar yolda kaldı ve heyelanlar meydana geldi.

Yoğun yağışlar sonucunda Gülsan Sanayi Sitesi’nde birçok iş yeri su altında kaldı ve sokaklar sularla dolup taştı. Bazı vatandaşlar, suyla dolu sokaklarda bot kullanarak hareket etmeye çalıştı.

Vatandaşlar, kendi imkanlarıyla iş yerlerinde biriken suyu tahliye etmeye çalışıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine ait iş makineleri ve personel, tıkanan rögar kapaklarını açarak su birikintilerini tahliye etmeye çalışıyor.

Atakum ilçesi Mimar Sinan Mahallesi 133. Sokak’ta ise aşırı yağışlar nedeniyle iki apartman arasındaki istinat duvarı çöktü. Duvarın altında park halinde olan 3 araç büyük hasar gördü.

Bölgedeki apartmanların zemin katlarında ve yollarda su baskınları yaşandı. Samsun Valiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, sabah saatlerinde etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerinin Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy ilçelerinden gelen 19 ihbara hızla müdahale ettiği belirtildi. Ayrıca, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlkadım, Atakum ve Canik ilçelerindeki tüm okulların, Tekkeköy ilçesinde ise bugün taşımalı eğitime bir gün ara verildiğini duyurdu.

Yağışlar nedeniyle tramvay seferleri de iptal edildi. Atatürk Bulvarı’nın Kenan Yara Köprüsü ile Gençlik Parkı bölümü, su birikintileri sebebiyle ulaşıma kapandı. Yaklaşık bir saat sonra Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin müdahalesiyle tıkanan mazgallar ve kanallar açıldı. Su birikintisinin tahliye edilmesiyle yol yeniden ulaşıma açıldı. İlkadım ilçesinde bulunan Kıran Mahallesi Korhan Ekiz Bulvarı otogar çevre yolu köprüsü altında mahsur kalan bir taksi şoförü ise sel suları yükseldikçe aracının üzerine çıkmak zorunda kaldı. Su seviyesi biraz düşünce kendi imkanlarıyla sudan çıkabildi.

Samsun’un Bafra ilçesi de selden etkilendi.

Samsun’da yaşanan bu sel felaketi sonucunda Samsun Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, tüm imkanlarıyla çalışmalara devam ediyor. İnsanların güvenliği ve zararın en aza indirilmesi için yoğun çaba sarf edilmektedir.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu