Gündem

Rusya’dan yabancı gazetecilerle ilgili önemli açıklama!

Rusya hükümeti, yabancı gazetecilerin ülkedeki mevcut durumu ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu ve ABD'ye sert cevaplar verdi.

Kremlin yönetimi, bir Wall Street Journal muhabirinin FSB güvenlik teşkilatı tarafından getirilen casusluk suçlamasıyla gözaltına alınmasından bir gün sonra, tüm akredite yabancı gazetecilerin Rusya’da çalışmaya devam edebileceğini söyledi.

Kremlin, Evan Gershkovich’in “gazetecilik kisvesi altında casusluk yaptığını” iddia etti. Rusya, Wall Street Journal tarafından reddedilen ve Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ABD’li bir muhabire karşı açılan ilk dava olan iddiaları destekleyecek herhangi bir kanıt yayınlamadı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov bu Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, “Burada geçerli akreditasyonu olan tüm gazeteciler, yani yabancı gazetecileri kastediyorum, ülkede gazetecilik faaliyetlerine devam edebilirler ve etmeye devam ediyorlar. Herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmıyorlar ve iyi çalışıyorlar.”

Yeminli bir muhabir olan Gershkovich, ABD hükümeti ve bilenlerin yalan söylediği suçlamasıyla Yekaterinburg’da tutuklandı. Bir Moskova mahkemesi, onun en az 29 Mayıs’a kadar tutuklu yargılanmasına karar verdi.

On yıllardır Rusya’da Batılı bir muhabire karşı açılan en ciddi dava olan bu süreç, zaten gergin olan ABD-Rusya ilişkilerini daha da germekle tehdit ediyor.

Peskov bugün Gershkovich’in “suçüstü yakalandığı” iddiasını yineledi, ancak muhabirin hukuk ekibi tarafından bile gizli tutulan dava hakkında ayrıntıya girmeyi reddetti. Ayrıca Washington’u ABD’de çalışan Rus gazetecileri sınır dışı ederek yanıt vermeme konusunda eleştirdi.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu