Gündem

Rusya, Belarus’a nükleer silah gönderecek

Rusya lideri Vladimir Putin, Belarus'a nükleer silah göndermek konusunda kararlı olduğu bir kez daha gündeme getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Beyaz Rusya’da nükleer silah konuşlandıracağını söyledi. Gerçekleştirilen bu hamle, Ukrayna’ya askeri destek sağlayan NATO ülkelerine (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) yönelik bir uyarı olarak karşımıza çıktı.

Rus devlet televizyonuna konuşan Putin, planlarını ABD’nin aldığı tedbirlerle karşılaştırdı. “Burada yeni bir şey yok: ABD bunu onlarca yıldır yapıyor. Taktik nükleer silahları uzun süredir müttefiklerinin topraklarında konumlanmış durumda” dedi. “Belirli ülkelerde müttefikleri var ve mürettabatlarını eğitiyorlar. Biz de aynı şeyi yapacağız” sözlerini de ekledi.

Rus lider, silahların müttefik ülkeye ne zaman gönderileceğini ya da nereye konuşlandırılacağını söylemedi. Yalnızca bir depolama tesisi inşaatının 1 Temmuz tarihine kadar tamamlanacağı söylendi. Fakat bu açıklamanın aksine Putin, Moskova’nın nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusundaki uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmeyeceğini vurguladı.

Rusya geçen yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etti. Moskova’dan gelen birliklerin bir kısmı, ayın zamanda NATO üyeleri (Polonya, Litvanya ve Letonya) ile Rusya’nın kendisinin de sınırı olan Beyaz Rusya’nın saldırdığı ülkeye girdi. Şimdiye kadar müttefikler arasındaki yakın askeri ilişkiye rağmen, Beyaz Rusya birlikleri Ukrayna’da resmi olarak savaşmadı.

Haziran 2022’de Vladimir Putin, Minsk’e yaptığı bir ziyarette Belaruslu mevkidaşı Alexander Lukashenko’ya ülkeye nükleer silah taşımak için füze sistemleri tedarik edeceğini söylemişti. Putin’in son açıklaması, geçen yaz Lukashenko’ya ifade ettiği mesajın bir devamı olarak gündeme geldi.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu