Gündem

Rusya 2023 Oscar Ödülleri’ni boykot ediyor!

Rusya, Batılı ülkelere karşı tepkisini 2023 Oscar Ödülleri'ne katılmayı reddederek gösterdi.

Batı ülkeleri ile Rusya arasında yaşanan tansiyon tüm hızıyla devam ediyor. Kısa bir süre önce Rusya’nın EURO 2024 kura çekimlerinden çıkarıldığı haberi gündeme gelmişti. Üzerinden fazla bir vakit geçmeden bu kez Moskova yönetimi tavrını gösterdi! 2023 Oscar Ödülleri için boykot kararı alındı.

Rus Film Akademisi flaş bir haber ile karşımıza çıktı. Yapılan açıklamaya göre ülke, En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışmak üzere bu yıl bir aday göstermeyeceğini duyurdu. Rusya’nın attığı bu adım tüm dünyada büyük bir dikkat yarattı. Sembolik de olsa, dünyanın en prestijli sinema ödüllerine katılmamaları gözleri üzerine çekti. İşte detaylar…

Rusya, 2023 Oscar Ödülleri’ne katılmayacak

Moskova yönetimi, “Rus Film Akademisi komitesi, 2022 Akademi Ödülleri için hiçbir Rus filmini aday göstermemeye karar verdi,” açıklamasıyla gündeme geldi. Bu açıklamanın hemen akabinde, Rusya Oscar Seçim Komitesi Başkanı Pavel Chukhray, Batılı ülkeleri protesto etmek amacıyla istifa ettiğini bildirdi.

Rusya, 2023 Oscar Ödülleri'ne katılmayacak

2023 Oscar Ödülleri için 122 Rus filminin yarışma potansiyeli olduğu bilinirken, komite bu konuda geri adım atmaya karar verdi. Rusya son on yıl içinde iki kez final adaylığına ulaşma şansı elde etti. Ülkenin Oscar’lardaki son başarısı ise Nikita Mikhalkov imzalı Burnt By the Sun adlı 1994 yapımı filme dayanıyor. O tarihte ülke, En İyi Yabancı Film ödülünü almaya hak kazanmıştı.

Rusya, Ukrayna’yı işgal etmeye başladıktan sonra pek çok yaptırımla karşı karşıya kaldı. Bunlardan biri de Rus filmlerinin Batı festivallerine ulaşamaması oldu. Aynı zamanda bu yapımlar, Batılı destek fonlarında kara listeye alınmaya başladı.

Efrahim

1998 yılında İzmir'de doğdum. Teknoloji editörlüğü yapıyor ve aynı zamanda illüstrasyon çalışmaları hazırlıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu