Gündem

Putin Seferberlik İlan etti ve Batıyı Nükleer Anlamda Uyardı!

Putin dün akşam ulusa sesleniş konuşmasında Dünya gündemi belirleyecek açıklamalarda bulundu. Kısmi seferberlik ilan eden Putin, Batıyı da Nükleer anlamda tehdit etti.

Ukrayna’daki savaş kıyasıya devam ederken dün Donetsk, Herson ve Luhansk bölgelerinin Rusya’ya katılmak için referanduma gideceğini yazmıştık. Bugün de Rusya’dan flaş bir haber geldi. Putin dün akşam ulusa sesleniş konuşmasında kısmi seferberlik kararını duyurdu. Haberde, Rusya’nın kısmi seferberlik ilan ettiği ve bu bağlamda da 300 bin kişinin askere çağrılacağı bilgisi geldi.

Rusya neden seferberlik ilan etti?

Rusya Savunma bakanı Şoygu seferberlikle ilgili açıklamasında 300.000 kişiyi askere çağıracaklarını duyurdu. Putin de bir açıklama yaptı ve amaçlarının Donbas’ı özgürleştirmek olduğunu söyledi. Putin ayrıca, Batı’yı da suçladı ve ‘amaçları Rusya’yı yok etmek’ olduğunu söyledi. Ayrıca, ‘Kısmi seferberlikten bahsediyoruz,yani şu anda yedekte bulunan vatandaşlar zorunlu askerliğe tabi olacak‘ bilgisini paylaştı. Rusya savaşın başlamasından buyana 5937 askerinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Peki Rusya bu seferberlik çıkışını neden yaptı? Rusya’nın Donbas için yaptığı düşünülen seferberlik kararı başladı ve yedekte bekletilen 300 bin kişi (askeri deneyimli) askere çağrıldı. Yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için öğrencilerin çağrılmayacağını hatırlattı.

Putin’den Rusya’ya Nükleer Uyarı!

Putin’in yaptığı konuşmada dikkat çeken ifadelerden biri de Batı’yı nükleer anlada uyarması oldu. Putin uyarısında, ‘Batı’ya söylüyorum, kullanacak çok silahımız var, bu bir blöf değil. Nükleer silahlarla bize şantaj yapmaya çalışanlar, işlerin tersine dönebileceğini bilmeli‘ uyarısı yaptı.

Diğer taraftan Ukrayna’lı bakan Kuleba ise refarandum kararına yaptığı Twitter paylaşımında; sahte referandumların hiç bir şeyi değiştirmeyeceği, Rusya’nın saldırgan konumda olduğu ve topraklarını kurtarmak için uluslararası anlamda her türlü hakka sahip olduklarını söyledi.

Ahmet

Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu