Gündem

NASA’nın DART Uzay Sondası, Dimorphos İsimli Asteroid ile Çarpışacak

1 yıla yakın bir süredir beklenen bu çarpışma anı Pazartesi gecesi Nasa'nın canlı yayınından izlenebilecek

NASA, Dünya’ya çarpabilecek daha büyük asteroidlerin yönünü değiştirebilmek için DART adında bir deney başlattı. DART yani Asteroid Yeniden Yönlendirme Testi kapsamında 2021 yılının 24 Kasım’ında gönderilen uzay sondası, hedefi olan Dimorphos asterodi ile çarpışmasına saatler kaldı.

2021 Kasım’ında fırlatılan bu uzay sondası çarpışmaya kadar 11 milyon km yol katetti. Sondanın çarpışma anı için araç üzerine yerleştirilen kameralardan anbean takip edilecek. Sonda, Dimorphos asteroidini tanıyabilecek şekilde tasarlanmış ve hedefine çarpmaya saatler kaldı.

Peki, neden bu çarpışma hedeflendi diye merak edenler için tekrar hatırlatma yapalım. İleride Dünya’mıza çarpma ihtimali olan bir göktaşının yörüngesinin gönderilen bir uzay aracıyla değiştirilebilmesi mümkün mü diye düşünülmüş. Gerçi şu an Dünya’mıza yakın 30 binden fazla göktaşının gezegenimize çarpma ihtimali oldukça az ama bu test başarılı olunursa insanlığın içi daha fazla rahatlamış olacak.

Uzay aracının çarpacağı göktaşının büyüklüğü nekadar?

NASA’nın uzay aracı göktaşına ne zaman çarpacak?

Çarpışmayı NASA’nın “Nasa.gov” adresinden, 26 Eylül gece yarısı yani 27 Eylül’ün ilk saatlerinde saat 02:14 sularında canlı olarak izleyebilirsiniz. Çarpışma sonrasında (Didymos’un yörüngesinde dönen) Dimorphos’un yörüngesinde sapma yani değişme hedeflenmiş. Uzay sondası göktaşına 21.600 km/sa hızla çarparak parçalanacak. Çarpma anına 2,5 sn kalana kadar görüntü göndermeye devam edecek.

Proje kapsamında DART uzay sondasıyla birlikte uyaza gönderilen ve bir süre sonra ondan ayrılarak Dart’ı arkadan takip eden LICIACube aracı da bu çarpışmayı takip edecek ve çektiği görüntüleri Dünya’ya ya aktaracak.

Güncelleme: Sonunda hedeflenen çarpışma gerçekleşti. Bakalım Dimorphos Asteroidi’nin yörüngesi değişecek mi? Önümüzdeki bir kaç gün içinde göktaşının çarpışmadan sonraki görüntüsünü de görme şansını yakalacağız. parçalanmış mı yoksa hala bütün olark duruyor mu? DART’ı geriden takip eden LICIACube aracının görüntülerinin de paylaşılmasını bekliyoruz.

Ahmet

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Mezunu. Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu