Gündem

Milyarderlerin Sera Gazı Salınımı Normal İnsanlarınkinin 1 Milyon Katı

İngiltere’de sera gazı salınımı ile ilgili yapılan bir araştırma, zenginlerin dünya için ne kadar ciddi bir tehdit olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre milyarderler, ortalama bir insana kıyasla 1 milyon kat daha fazla sera gazı salınımına neden oluyor

İngiltere merkezli bir yardım kuruluşu olan Oxfam, yapmış olduğu farklı araştırmalarla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Oxfam son araştırmasında, en zengin 125 milyarderin yatırımlarını detaylı bir şekilde analiz etti.

Dünyadaki en zengin 125 milyarderin yatırımları, sera gazı salınımının büyük bir kısmını oluşturuyor. En zenginlerin saldıkları sera gazı, dünya genelindeki salınımın yaklaşık %70’lik bölümünü meydana getiriyor.

Raporda yer alan verilere bakıldığında, bir milyarderin yatırımlarının kişi başı yıllık emisyon salınımı 3 milyon metrik ton karbondioksit olduğu görülecektir. Normal bir insan için ise bu rakam sadece 2,76 ton karbondioksittir.

Milyarderlerin Yaşam Tarzları Emisyon Salınımını Arttırıyor

Rakamlar karşılaştırıldığında milyarderlerin, normal insanlara kıyasla 1 milyon kattan daha fazla karbondioksit ürettikleri anlaşılıyor.

Milyarderlerin yatırımlarının dünya için gerekli olduklarını savunanlar da var. Ancak Oxfam İklim Değişikliği lideri olan Nafkote Dabi yaptığı açıklamada, milyarderlerin yaşam tarzları, kullandıkları özel uçaklar ve diğer detaylar nedeniyle normal insanlara göre bin kat emisyon saldıklarını ifade etti.

Milyarderlerin sadece yatırımları değil, benimsedikleri yaşam tarzı da sera gazı salınımı açısından ciddi bir tehdit.

Ahmet

İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü Mezunu. Kendi işinin patronu. Uzun soluklu bir proje kapsamında Kanala Haber Gönder sitesini kurdu. Doğru ve saygılı habercilik anlayışını benimseyen kanalahaber.com'a siz de haber gönderebilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu